Dan Petrescu ar fi mândru! Thomas Tuchel, vehement la adresa arbitrajului din Chelsea - Tottenham: „Acum, serios, avem VAR”

Thomas Tuchel Chelsea Marc Cucurella Stamford Bridge Tottenham Hotspur Superliga
Data publicarii: Luni 15 August 2022, 09:41
Data actualizarii: Luni 15 August 2022, 09:39

Chelsea și Tottenham s-au duelat în etapa a doua din Premier League.

Chelsea a fost la un pas să o învingă pe Spurs pe Stamford Bridge, s-a opus însă reușita lui Harry Kane din minutul 90+6, care a restabilit egalitatea și a obținut un punct deosebit de important pentru echipa la care evoluează.

În timpul meciului, în timp ce echipa lui Antonio Conte executa o lovitură de colț, Cristian Romero l-a tras de păr în careu pe Marc Cucurella, noua achiziție a lui Chelsea din această perioadă de mercato, însă centralul Anthony Taylor nu a dictat penalty, ba, mai mult, nici VAR-ul nu a intervenit.

După meci, la conferința de presă, Thomas Tuchel, antrenorul formației de pe Stamford Bridge s-a arătat indignat la adresa arbitrajului și a evidențiat faptul că nu își mai dorește să-l aibă la centru în nicio partidă pe Taylor, spunând că „așa ar fi mai bine”, citat fiind de Sky Sports.

Thomas Tuchel: „De când pot jucătorii să fie trași de păr?”

„Acum, serios, avem VAR care ne ajută să luăm deciziile corecte. De când pot jucătorii să fie trași de păr? De când se poate acest lucru? Și chiar dacă nu a văzut (n.r. Anthony Taylor că a fost Cucurella tras de păr), nu-l învinovățesc.

N-a văzut, pur și simplu, dar avem oameni la VAR care pot verifica asta și abia apoi o poți vedea. După, te întrebi cum nu beneficiem de o lovitură liberă sau de ce nu s-a dat cartonașul roșu. Cum?

Asta nu are nimic de a face cu arbitrul în cazul acesta. Dacă nu vede ceva, avem oameni care pot verifica, în cazul în care există vreo eroare pe ici și pe colo.

Nu știu dacă fanii gândesc asta (n.r. că sunt îngrijorați de faptul că Anthony Taylor este arbitru), însă, vă pot asigura că tot vestiarul nostru chiar o face.”, au fost cuvintele lui Thomas Tuchel, conform sursei anterior menționate.

Chelsea - Tottenham 2-2

Trupa de pe Stamford Bridge a intrat bine în joc, Marc Cucurella, noua achiziție a lui Thomas Tuchel, a executat un corner, iar Kalidou Koulibaly a împins mingea în poarta lui Lloris (19').

Spurs a egalat în partea a doua a meciului, prin Hojberg, în minutul 68, iar Sterling a pasat excelent pentru golul lui James care a restabilit avantajul creat în prima repriză de Chelsea (77').

Înainte de fluierul final al centralului Anthony Taylor, Harry Kane a marcat formidabil și a punctat pe tabelă, blocând scorul la 2-2. Tottenham, astfel, a câștigat un punct și și-a securizat, pentru moment, poziția a patra în vârful clasamentului.