VIDEO EXCLUSIV Cum a reușit FCSB să o învingă pe Rapid? Alexandru Bourceanu a explicat tehnica folosită de Mihai Pintilii

Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 18:31
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 18:33

Alexandru Bourceanu a vorbit în exclusivitate pentru PRO ARENA, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport.

FCSB a reușit s-o învingă pe Rapid București în derby-ul susținut pe Arena Națională, scor 3-1, după câteva meciuri în care gruparea „roș-albastră” nu a arătat o formă strălucită.

Alexandru Bourceanu, fostul jucător al formației din Berceni, a vorbit despre meciul „încins” din etapa a 17-a a Superligii, evidențiind cum a reușit FCSB să se impună în fața giuleștenilor.

Bourceanu: „S-a folosit de această comunicare”

„O victorie importantă, în schimb e venită pe fondul unei emulații pozitive, emoții pozitive după schimbarea antrenorului. Provocarea va veni în meciurile în care FCSB va trebui să atace și în meciurile în care suporterii nu vor fi la stadion, în care emoția schimbării antrenorului nu vor mai influența atât de mult jocul și rezultatul.

FCSB, predominant s-a apărat. Când mă refer că s-a apărat, n-a avut mingea. Rapid, predominant, a atacat.

FCSB, spre deosebire de majoritatea meciurilor, a jucat șapte jucători care joacă împreună de un an și jumătate. Toți cei cinci de la mijloc și fundașii laterali. S-a folosit de această comunicare, a eliberat zonele laterale, a creat foarte puține spații. De acolo și impresia de agresivitate, dacă viteza pressing-ului este cât se poate de mare”, a spus Bourceanu.

FCSB - Rapid 3-1

FCSB s-a impus cu 3-1 în fața lui Rapid București, care nu a evoluat așa cum a făcut-o în ultimul timp, în deplasare, pe Arena Națională. Pe stadion au fost prezenți peste 31 de mii de suporteri, care au făcut o atmosferă „de vis”.

Andrei Cordea a deschis scorul pentru FCSB în minutul 14, după o pasă excelentă dată de Tavi Popescu. În minutul 29, Andrea Compagno a majorat diferența, după ce a speculat o eroare în defensiva Rapidului.

„Perla” lui Gigi Becali, Tavi Popescu, s-a impus și el pe tabelă, în minutul 57, după o cursă excelentă făcută de Andrei Cordea până aproape de poarta lui Horațiu Moldovan care i-a pasat, în cele din urmă, decisiv.

Giuleștenii au redus diferența prin Dugandzic din penalty în minutul 76, dar, cu un om în minus, pentru că Morais a luat roșu în minutul 70, nu au mai reușit să modifice scorul de pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 3-1.