Cu ce atacant pleacă FCSB la luptă împotriva campioanei Farul

FCSB Andrea Compagno farul Superliga Superliga Elias Charalambous
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 21:06
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 21:05

Farul Constanța - FCSB va fi LIVE TEXT - AICI.

Cele două cluburi se vor înfrunta în a noua etapă a startului noului sezon din Superliga României. Farul Constanța va primi vizita FCSB-ului la Ovidiu, care va căuta revanșa, după ce în ultima confruntare campioana en-titre a învins cu 3-2 și și-a revendicat titlul sezonul trecut.

FCSB a ales pentru meciul cu Farul Constanța obișnuitul 4-3-3 cu Ștefan Târnovanu în poartă. În linia de fund, Elias Charalambous & Mihai Pintilii au mizat pe Alexandru Pantea, Siyabonga Ngezana, Joyskim Dawa și Risto Radunovic. În comparimentul median, și-au făcut apariția Ovidiu Popescu, Adrian Șut și Darius Olaru, ca în atac să fie aruncați Octavian Popescu, Andrea Compagno și Florinel Coman.

După ce își pierduse locul de titular în startul sezonului, Andrea Compagno a revenit în forță în primul „11” al FCSB-ului. Meciul trecut, italianul a bifat prima sa partidă integralistă din campionat (3-0 vs. Universitatea Craiova). Vârful a mai evoluat cu FC Dinamo (45 de minute), Oțelul Galați (26 de minute), CFR Cluj (45 de minue), Poli Iași (74 de minute) și UTA Arad (69 de minute).

• Iar acum, FCSB a mizat din nou pe experiența italianului în atac

Andrea Compagno a marcat până acum doar două goluri. În victoria cu Oțelul Galați (2-0) și cu CFR Cluj (1-0), atacantul a reușit să se impună pe tabela de marcaj și să-și ajute echipa să câștige toate cele trei puncte.

Farul - FCSB, înainte de meciul direct

Farul Constanța - FCSB, derby-ul din etapa a noua a Superligii dintre campioană și vicecampioană, se joacă la Ovidiu de la ora 21:45 și este transmis în format LIVE TEXT de Sport.ro.

Deţinătoarea titlului are un început de sezon mai puţin reuşit, doar trei victorii în șapte meciuri, în rest a înregistrat patru înfrângeri.

De partea cealaltă, roş-albaştrii se deplasează la Ovidiu având un moral ridicat, dat de startul excelent de campionat, cu 18 puncte câştigate din 21 posibile.