Costel Orac a comparat-o pe Dinamo din mandatul lui Zeljko Kopic cu modul în care au arătat „câinii roșii” în primele șase etape din Superligă, sub comanda lui Nuno Campos.
VIDEO EXCLUSIV Costel Orac a arătat marea schimbare adusă de Nuno Campos la Dinamo: „Un lucru pe care îl apreciez mai mult”
Concluziile lui Costel Orac despre Dinamo după primele șase etape din Superligă.
Orac a apreciat faptul că antrenorul portughez a adus un joc mult mai concentrat pe crearea ocaziilor de gol decât pe posesie.
Analiza lui Costel Orac despre Dinamo după primele șase etape
„N-aș putea spune că e ceva deosebit care să mă impresioneze, în schimb mă bucur de un lucru pe care eu l-am constatat și îl apreciez mai mult. Și aici mă refer la stilul de joc în comparație cu cel de anul trecut. În ce sens spun treaba asta? În sensul că anul trecut echipa mergea mai mult pe o posesie mult, mult mai prelungită și nu era o posesie care să aibă ca scop ajungerea la finalizare și crearea de ocazii, ci doar de a atrage adversarul și după aceea, eventual, să îl surprindă.
Schimbarea pe care am observat-o este că echipa își asumă mult mai multe riscuri. Joacă mult mai mult pe profunzime, încearcă să ajungă cât mai repede la poartă. Nu mai e acea posesie, care la un moment dat devenea plictisitoare din cauza faptului că era destul de lentă și rareori ajungea la finalizare. Ăsta e un lucru bun!
Orac: „Aceste două lucruri sunt foarte importante”
Cred că ar trebui menționat faptul că Dinamo e pe primul loc, deși am întâlnit în aceste etape Rapid, Craiova și 'U' Cluj, echipe puternice care au fost în play-off anul trecut și au avut o evoluție foarte bună. Cel puțin pentru mine, aceste două lucruri sunt foarte importante pentru așteptările pe care le avem noi suporterii, mai ales eu și colegii mei care suntem la toate meciurile disputate acasă și urmărim cu mare atenție evoluția.
Sigur, ne bucurăm când apar aceste victorii și când apar de pe urma unui joc bun, cu atât mai mult”, a declarat Costel Orac, în exclusivitate la VOYO SPORT LIVE.
Costel Orac a evoluat pentru Dinamo pe postul de atacant între anii 1981-1989 și 1990-1991.
Orac a câștigat în tricoul alb-roșu de trei ori Divizia A (1981–82, 1982–83 și 1983–84) și de trei ori Cupa României (1981–82, 1983–84 și 1985–86).
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News



