Chindia Târgoviște - Dinamo 0-2. "Câinii" câștigă pentru prima dată în deplasare și speră la salvarea directă

Dinamo Chindia Targoviste Superliga
Data publicarii: Vineri 01 Aprilie 2022, 22:22
Data actualizarii: Vineri 01 Aprilie 2022, 22:23

Dinamo s-a impus contra Chindiei Târgoviște, la Ploiești, scor 2-0, în runda a treia din play-out-ul Ligii 1.

Chindia Târgoviște - Dinamo 0-2

După o primă repriză dominată de Chindia, în care Eșanu a avut mai multe intervenții bune, Dinamo a dat lovitura în ultimele 25 de minute. Vlad Morar a deschis scorul în minutul 66, după o acțiune individuală de toată frumusețea, în care a depășit trei adversari, iar Christian Irobiso a punctat pentru 2-0 în urma unei centrări perfecte a lui Steliano Filip, în minutul 81.

Pentru Dinamo este doar al cincilea succes din acest sezon de Liga 1 și primul în deplasare, după 33 de partide. Ultima victorie a "câinilor" data din 18 februarie, 4-0 contra lui Gaz Metan.

În urma acestei victorii, Dinamo ajunge la 13 puncte și rămâne pe locul 14, în timp ce Chindia coboară pe poziție de baraj, 13, cu 19 puncte. Ca și retrogradate în Liga 2 sunt Academica Clinceni (5p) și Gaz Metan Mediaș (-11p).

Minutul 90+3: Final! Chindia - Dinamo 0-3

Minutul 81: GOL Dinamo! După o recuperare a lui Mihaiu, Steliano Filip centrează perfect în careu, iar Irobiso reia spectaculos în plasă din careul mic.

Minutul 66: GOL Dinamo! Vlad Morar depășește trei adversari, pătrunde în careu, finalizează fără emoții și sărbătorește alături de galeria numeroasă a bucureștenilor.

Minutul 61: Ocazie Chindia! Șerban rămâne liber în careul advers și șutează, dar Eșanu respinge din nou.

Minutul 54: Dinamo cere penalty! Grădinaru șutează de la distanță, iar Căpușă blochează mingea cu mâna chiar pe linia careului de 16 metri, însă arbitrul Andrei Chivulete nu dictează nimic.

Minutul 53: Ocazie Chindia! Iacob trimite cu capul din marginea careului mic, dar Eșanu are un reflex excelent și respinge.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! Chindia - Dinamo 0-0.

Minutul 44: Ocazie Dinamo! Steliano Filip scapă singur cu Căbuz după o pasă a lui Morar, fundașul încearcă o scăriță, dar goalkeeper-ul Chindiei respinge.

Minutul 40: Ocazie Chindia! Popadiuc trimite un șut de la distanță, puțin pe lângă bara din dreapta lui Eșanu.

Minutul 21: Ocazie Chindia! Șerban șutează surprinzător de la marginea careului și îl forțează pe Eșanu să respingă în corner.

Minutul 10: Ocazie Chindia! Pițian trimite cu capul pe lângă poartă după o lovitură liberă.

Minutul 1: Începe meciul!

ECHIPELE DE START

Chindia: Căbuz - Căpușă, Pițian, P. Iacob, Butean - A. Șerban, Popadiuc, Passaglia, Roumpoulakou - Sila, Chunchukov; Rezerve: D. Moldovan - M. Șerban, Cherchez, Kocic, L. Corbu, Chamed, C. Dinu, Jipa, M. Martac; Antrenor: Emil Săndoi

Dinamo: Eșanu - Grădinaru, Aloe, Carp, A. Radu - A. Bani, J. Rodriguez, Pierret, St. Filip - Irobiso, V. Morar; Rezerve: Cristiano - Ehmann, R. Grigore, G. De Moura, G. Crețu, Buleică, Ivanov, Mihaiu; Antrenor: Dusan Uhrin.

În primele două meciuri de la revenirea la Dinamo, Dusan Uhrin a bifat o înfrângere, 1-3 cu Rapid, și un rezultat de egalitate, 0-0 cu Sepsi OSK. Chiar dacă are asigurat locul de baraj, după ce Academica Clinceni și Gaz Metan Mediaș au fost penalizate din cauza problemelor financiare, antrenorul ceh dorește să obțină punctele necesare în ultimele 7 jocuri care să o salveze pe Dinamo direct de la retrogradare.

Însă, în ultimele două meciuri, Chindia Târgoviște a câștigat ambele întâlniri. Elevii lui Emil Săndoi s-au impus cu 4-0 împotriva lui Gaz Metan Mediaș și cu 1-0 în fața UTEI Arad.

Dâmbovițenii au avantaj și în meciurile directe din Liga 1. În 7 partide directe, de 4 ori s-a impus Chindia Târgoviște, de două ori Dinamo, în timp ce două jocuri s-au terminat la egalitate.