Chindia Târgoviște - FCU Craiova 0-0 | Fără goluri și fără fotbal

Chindia Targoviste Chindia Targoviste - FCU Craiova FCU Craiova Nicolo Napoli Toni Petrea Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 28 Februarie 2023, 19:55
Data actualizarii: Marti 28 Februarie 2023, 20:00

Chindia Târgoviște și FCU Craiova au încheiat la egalitate, scor 0-0, într-un meci contând pentru etapa a 28-a din Superliga României.

În urma acestui rezultat, FCU Craiova a ratat șansa de a se apropia de Sepsi OSK, ocupanta locului șase în campionat, ultimul care duce în play-off-ul competiției.

Chindia Târgoviște - FCU Craiova 0-0

Final de meci!

Minutul 70 - Ocazie pentru Chindia Târgoviște! Daniel Popa șutează de la marginea careului, dar mingea e reținută de Gurău.

Minutul 61 - Ocazie pentru Chindia Târgoviște! Sergiu Buș reia cu capul în urma unei lovituri libere, dar mingea trece pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 27 - George Ganea este avertizat și primește cartonașul galben.

Minutul 13 - Ocazie pentru Chindia Târgoviște! Bahassa șutează de la marginea careului, iar Căbuz reține fără emoții.

A început partida!

Chindia Târgoviște - FCU Craiova: echipele de start

Chindia Târgoviște: Căbuz - Orozco, Corinus, Boldor, C. Dinu - Akhmatov, Perianu - Neguț (cpt.), Chamed, S. Buș - D. Popa

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - Dr. Albu, V. Achim - Baeten, G. Ganea, Bahassa - A. Chițu

CHINDIA - FCU CRAIOVA, de la 18:00

• Meciul de la Ploiești va fi condus la centru de Cătălin Popa. Asistenți: Gheorghe Bogdan, Ciprian Danșa. VAR: Ovidiu Hațegan. Asistent VAR: Cristina Trandafir.

Echipa lui Toni Petrea e pe locul 10, cu 30 de puncte după 27 de runde, în timp ce formația pregătită de italianul Nicolo Napoli forțează intrarea în play-off. Oltenii se situează pe poziția a șaptea în clasamentul Superligii, cu 36 de puncte după 27 de etape.

Chindia - FCSB 0-2: a fost singura înfrângere suferită de târgovişteni în ultimele nouă partide disputate în campionat din postura de gazde, în rest au trei victorii şi cinci remize.

Chindia şi FC U Craiova 1948 s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte o victorie, iar alte două partide s-au terminat fără gol marcat.

Cea mai recentă confruntare directă pe prima scenă: 10 octombrie 2022, FC U 1948 - Chindia 0-1, gol marcat de Doru Popadiuc.

Anton Petrea şi Nicolo Napoli s-au mai duelat o singură dată în Superliga României, pe 6 februarie 2022, în FCSB - FC U 1948 2-2.