Cea mai grea PEDEAPSA pentru Steaua: Blestemul care le da cosmaruri lui Tanase, Brandan si Florin Costea

Steaua Cristi Tanase Florin Costea Pablo Brandan Superliga
Data publicarii: Luni 17 Octombrie 2011, 09:01
Data actualizarii: Luni 17 Octombrie 2011, 09:02

Egalul Stelei scos la Vaslui l-a infuriat pe Becali. Patronul Stelei i-a luat la tinta pe Tibi Balan si pe Florin Costea, jucatorul care putea sa decida foarte simplu acest meci.

Steaua cauta un golgeter, iar Florin Costea nu se ridica inca la nivelul asteptarilor. Cel mai bun marcator al Craiovei inca are probleme dupa accidentarea lunga, iar in meciul cu Vaslui lipsa formei sale s-a vazut in momentul penaltyului din prima repriza.

Florin Costea a luat mingea sa bata lovitura de la 11m dictata in prima repriza a meciului de la Vaslui, dar a executat foarte slab, iar meciul s-a incheiat 0-0.

Ratarea noului numar 7 de la Steaua a readus in fata o criza cu care stelistii s-au confruntat in ultimii ani: nu exista un jucator expert in penaltyuri.

In acest sezon, alti doi jucatori de baza ai Stelei, Tanase cu Mioveni si Brandan cu Tg. Mures, au comis-o tot la penalty. De fiecare data insa, Steaua a reusit sa castige, astfel presiunea ratarii loviturii de la 11 metri a fost mai mica.

Totusi, statistica ramane de partea Stelei. Nu a pierdut niciun meci din acest sezon in care stelistii au ratat un penalty:

Steaua - Tg Mures, 1-0, Brandan a ratat un penalty

Steaua - Mioveni, 4-0, Tanase a ratat un penalty

Vaslui - Steaua, 0-0, Florin Costea a ratat un penalty