Ce se mai aude de transferul "spectaculos" de la CFR Cluj. Are doar patru minute jucate în campionat

CFR Cluj Cristi Balaj Superliga Yevgen Konoplyanka Superliga
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 18:22
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 18:21

Yevgen Konoplyanka (33 de ani) a semnat cu CFR Cluj la sfârșitul lui iulie.

Ucraineanul a evoluat de-a lungul carierei sale fotbalistice pe la echipe precum Dnipro, Sevilla, Schalke, Șahtior Donețk și Cracovia și se anunța a fi un transfer incendiar pentru echipa lui Andrea Mandorlini.

Însă winger-ul a bifat o singură apariție în primul eșalon al României (4-3 vs. 'U' Cluj) și un singur meci în tururile preliminare din Conference League (1-2 vs. Adana Demirspor).

Cristi Balaj, președintele fostei campioane, a vorbit despre Yevgen Konoplyanka și a subliniat că fotbalistul e accidentat, fapt pentru care winger-ul ucrainean nu a fost nici măcar în lot pentru partida cu Rapid (1-3).

„Konoplyanka nu a fost în lot pentru că a avut anumite probleme medicale. S-a decis să facă recuperarea. La fotbal jucătorii se mai și accidentează. Încă este la noi”, a spus Cristi Balaj, potrivit Fanatik.

În returul cu Adana Demirspor din cupel europene, Konoplyanka a bifat 15 minute în repriza secundă, în timp ce împotriva lui 'U' Cluj din campionat, jucătorul a evoluat doar patru minute.

Rapid București - CFR Cluj 3-1

Albion Rrahmani a deschis scorul în minutul cinci, dar avantajul Rapidului nu a durat prea mult. Ciprian Deac a restabilit egalitatea (minutul 10), iar Juricic a majorat diferența (minutul 34), doar că VAR-ul a intervenit și a anulat reușita din cauza unei poziții de ofsaid.

În repriza secundă, Rapid București a dat startul recitalului. Mai întâi, Rrahmani a realizat „dubla” în minutul 51. Apoi, giuleștenii s-au năpustit la poarta lui Răzvan Sava. Golul trei a venit însă în minutul 71, când Claudiu Petrila a împins în cele din urmă mingea în plasă.

Echipele de start

• Rapid București: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Albu, Emmers - Funsho, Ioniță II, Petrila - Rrahmani
  • CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora - Cvek, Tachtsidis, Deac - Bîrligea, Juricic, Avounou