Ce notă a primit Andrei Rațiu după ce a bifat 74 de minute în Celta Vigo - Rayo Vallecano

Celta Vigo - Rayo Vallecano Andrei Ratiu la liga Superliga Andrei Ratiu joacă în La Liga/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 18:29
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 18:28

Andrei Rațiu (25 de ani) se află la Rayo Vallecano din august 2023 și mai are contract valabil cu spaniolii până la finele sezonului 2027/28.

Rayo Vallecano a făcut duminică după-amiază deplasarea pe ”Estadio de Balaídos” pentru confruntarea din etapa #30 a eșalonului de elită al Spaniei împotriva celor de la Celta Vigo.

• La capătul celor 90 de minute, cele două cluburi au împărțit punctele, scor 0-0

Partida a început cu Andrei Rațiu pe bancă, doar că fundașul stânga al lui Rayo Vallecano, Alvaro Garcia, s-a accidentat, iar Inigo Perez, antrenorul echipei, a fost nevoit să-l introducă pe român pe suprafața de teren.

Andrei Rațiu a bifat, așadar, 74 de minute, iar portalul SofaScore l-a notat cu 6.9 după meci. Pentru fundașul român a fost a șaptea prezență în campionatul Spaniei din stagiunea în curs.

• Dribbling-uri reușite: 2

După remiza cu Celta Vigo, Rayo Vallecano rămâne pe locul 16, cu 30 de puncte, la cinci lungimi peste prima poziție retrogradabilă, ocupată de Cadiz.

Meciul consistent prins de Andrei Rațiu este o veste bună și pentru selecționerul Edi Iordănescu, cel care s-a plâns că anumiți stranieri joacă foarte puțin la echipele de club înainte de EURO 2024.

Următorul meci al echipei lui Andrei Rațiu este programat peste două săptămâni, sâmbătă, 13 aprilie, de la ora 17:15, contra lui Getafe.