Ce a scris presa din Ungaria, după ce Gică Hagi a câștigat Superliga cu Farul Constanța

Gica Hagi Farul Constanta Presa din Ungaria Superliga
Data publicarii: Luni 22 Mai 2023, 00:07
Data actualizarii: Luni 22 Mai 2023, 00:06

Farul Constanța a câștigat împotriva celor de la FCSB, la Ovidiu, scor 3-2. În consecință, echipa de la nivelul mării a fost încoronată cu titlul de campioană a Superligii.

Nemzeti Sport a scris despre succesul lui Gică Hagi cu Farul Constanța. „Echipa lui Hagi a devenit campioană pentru a doua oară”, au titrat ungurii.

„Ăsta e al doilea campionat pentru Farul. Primul a venit în 2017, sub numele de FC Viitorul. Cele două cluburi din Constanța s-au unit în 2021 și au fost numite după clubul cu mai multă istorie. Farul a încheiat hegemonia de cinci ani a celor de la CFR Cluj, în timp ce FCSB nu a mai câștigat titlul de opt ani”, a mai scris Nemzeti Sport.

Farul Constanța - FCSB 3-2

FCSB a început în forță partida de la Ovidiu. Adrian Șut a deschis scorul în minutul opt cu o execuție de excepție, iar Andrea Compagno a majorat diferența în minutul 17.

Criciuma Mateus a redus din diferență în minutul 42, iar la pauză, FCSB era deasupra Farului Constanța în clasament.

În partea secundă, însă echipa de la malul mării a intrat cum nu se putea mai bine în joc. Tudor Băluță a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Louis Munteanu a adus victoria în minutul 86.

Formația dirijată de Gică Hagi a reușit, în consecință, să obțină toate cele trei puncte și să câștige campionatul României!