Ce a mai avut de spus Ahmed Bani după ce a irosit un penalty în Dinamo - Universitatea Craiova 0-2

Ahmed Bani Ahmed Bani penalty Dinamo Universitatea Craiova Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 10:35
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 10:46

Dinamo a fost învinsă luni seara, pe teren propriu, de Universitatea Craiova, scor 0-2, în ultimul meci din prima rundă a Superligii.

Ahmed Bani a avut șansa de a egala în repriza secundă, la scorul de 0-1, după ce Andrei Ivan deschisese scorul în urma unui penalty obținut de Alex Mitriță, cel mai bun fotbalist de pe teren în confruntarea jucată pe "Arcul de Triumf", în fața a peste 8.000 de spectatori.

Bani a vorbit la finalul partidei și despre felul în care a executat penalty-ul parat de Laurențiu Popescu.

„Eu zic că a fost o primă repriză foarte bună a noastră. Ei au dat un gol poate norocos, la acel penalty. Trebuia să ne revenim. Dacă nu ratam eu, zic că era alt meci. Suntem o echipă foarte bună, am arătat-o și astăzi. Sperăm să câștigăm cât mai multe puncte, să o luăm meci cu meci.

Fanii noștri sunt fantastici. Mă bucur că au fost alături de mine, psihic a fost un moment greu pentru mine, dar o să trec peste.Am vrut să dau tare, pe colț. El a ghicit colțul și pur și simplu am ratat. Nu contează dacă-mi ies penalty-urile la antrenament, important era să înscriu pe teren”, a declarat Ahmed Bani, la finalul meciului.

Dinamo - Univ. Craiova 0-2

DINAMO: A. Golubovic - G. De Moura, Giafer, Bena, Amzăr - N. Roşu, Larrucea, D. Iglesias (C. Costin 72), Ghezali (C. Ţîră 83) - A. Bani (Borcea 83), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 65). ANTRENOR: Ovidiu Burcă

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Borţa (Căpăţână 61), Zajkov, Raul Silva, N. Bancu - Al. Creţu (Mateiu 72), Screciu - A. Ivan (Işfan 81), Roguljic (Markovic 46), A. Mitriţă - A. Trică (M. Danciu 46). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Amzăr 36, Golubovic 53, N. Roşu 78, G. de Moura 87 / Markovic 57, Borţa 58, Al. Creţu 59, A. Mitriţă 80