Ce a făcut Farul Constanța în primul amical din Polonia

Farul Constanta farul constanta - Pogon Szczecin Polonia Superliga
Data publicarii: Joi 29 Iunie 2023, 22:28
Data actualizarii: Joi 29 Iunie 2023, 22:28

Echipa campioană a României, Farul Constanţa a pierdut joi primul meci amical disputat în cantonamentul din Polonia: 1-2 cu Pogon Szczecin.

Pogon Szczecin este echipa clasată pe locul 4 în ediţia trecută a campionatului polonez şi calificată în turul al doilea din Conference League.

Farul Constanța, înfrângere în primul amical al verii

Farul a pierdut partida cu 1-2. Pogon a deschis scorul în minutul 27, prin Wedrychowski, Farul a egalat în minutul 27, la reuşita lui Rivaldinho, dar polonezii au marcat golul victoriei în minutul 40, prin Zach.

Gheorghe Hagi a folosit următoarea formulă de echipă:

Farul: Aioani (46 Buzbuchi) - Sîrbu (46 Grosu, 80 Cercel), Artean (46 Queiros, 80 Bîrzu), Boli (46 Gustavo, 80 Dănuleasă), Bassong (46 Vianna, 80 Dussaut) - Nedelcu (46 Doukoure), Banu (46 N. Popescu, 80 Martinovic), Buta (46 Vînă) - Borgnino (46 Dumitrache, 80 Stoian), Rivaldihno (46 Carnat, 68 Doicaru) Sali (46 Benchaib, 80 Andronache).

În ziua de 2 iulie, Farul va mai susţine două meciuri amicale: de la ora 11 cu Banik Ostrava (Cehia), iar de la ora 18:00 cu Warta Poznan (Polonia), scrie News.ro.