Data publicarii: Miercuri 02 Aprilie 2008, 18:31
Data actualizarii: Miercuri 02 Aprilie 2008, 18:31
SCANDALUL RAPID - STEAUA CONTINUA

Comisia de Apel a FRF va judeca joi, de la ora 14.00, memoriul inaintat de FC Rapid impotriva hotararii Comisiei de Disciplina din 29 martie, referitoare la pierderea cu 0-3, de catre echipa giulesteana, a partidei cu Steaua, din etapa a XXIV-a a Ligii I.
Desi FC Rapid fusese citat, prin adresa nr. 2873/01.04.2008, pentru data de 10 aprilie, in fata Comisiei de Apel a FRF, astazi s-a revenit asupra convocarii initiale si a fost anuntata ca data de judecata, ziua de miercuri, ora 14.00.
Comisia de Disciplina a FRF a decis, vineri noapte, dupa o sedinta de aproape noua ore, sa acorde victoria Stelei, cu scorul de 3-0, in derbiul cu Rapid, intrerupt in minutul 74, la scorul de 1-0, pentru giulesteni, dupa ce arbitrul Alexandru Deaconu a fost lovit cu un obiect din tribuna. De asemenea, clubul Rapid a fost sanctionat cu organizarea a doua meciuri de pe teren propriu cu portile inchise si cu o penalitate de 53.500 lei. Astfel, echipa giulesteana a jucat fara spectatori meciul cu Ceahlaul Piatra Neamt, programat sambata, in etapa a XXVI-a a Ligii I, si va disputa fara public si partida cu Poli Iasi, programata la 9 aprilie, in etapa a XXVIII-a.
Centralul Alexandru Deaconu a suspendat meciul Rapid - Steaua, in minutul 74, la scorul de 1-0, dupa ce a fost lovit cu un obiect aruncat din tribuna. Decizia sa a starnit nemultumirea giulestenilor si a mai multor oameni de fotbal, care l-au acuzat pe arbitru ca a facut "jocurile" Stelei, echipa unde evoluat ca junior. Oficialii rapidisti cereau Comisiei de Disciplina a FRF reluarea jocului din minutul 74, de la scorul de 1-0 pentru formatia giulesteana, in timp ce stelistii au solicitat sa castige meciul cu scorul de 3-0, la masa verde.
Derbiul Rapid - Steaua s-a disputat la 20 martie, in etapa a XXIV-a a Ligii I.