Cătălin Cîrjan, înapoi la Arsenal? Anunțul făcut de Rapid, după 15 minute jucate în 5 meciuri

Catalin Cirjan Arsenal Rapid Victor Angelescu Superliga
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 19:27
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 19:25

Cătălin Cîrjan (20 de ani), împrumutat de Rapid de la Arsenal, a jucat foarte puțin la gruparea giuleșteană în ultima lună.

Înaintea meciului cu CFR Cluj (3-1), de luni, Cîrjan avea patru meciuri consecutive din postura de rezervă neutilizată. Tânărul mijlocaș ofensiv a apărut pe finalul partidei de aseară și a jucat aproximativ un sfert de oră.

Victor Angelescu: "Suma pentru transferul lui Cîrjan este un pic peste un milion. Decidem la finalul sezonului"

Deși începuse sezonul ca titular și era considerat o adevărată lovitură de imagine, Cîrjan nu a părut să îl impresioneze pe Cristiano Bergodi, care mizeză în ultima vreme pe spaniolul Borja Valle în poziția de mijlocaș ofensiv.

Totuși, Rapid continuă să creadă în Cîrjan. Acționarul Victor Angelescu anunță că giuleștenii se gândesc în continuare la varianta unui transfer definitiv al internaționalului U21 de la Arsenal, în schimbul unei sume care ar depăși un milion de euro.

"A intrat aseară. Noi avem foarte mare încredere în el, iar eu sunt convins că va juca mult mai multe minute. Acum nu depinde numai de noi. Noi ni l-am dorit foarte mult, e un jucător foarte talentat. Ține de el și de ceilalți jucători. Există o anumită concurență, iar dacă alți jucători dau un randament mai bun, antrenorul alege pe cine crede că e mai apt la ora jocului.

Noi am luat în calcul asta de la început (n.r - transferul definitiv al lui Cîrjan). L-am luat împrumut cu opțiune. Vom vedea la finalul sezonului dacă o activăm sau nu. Nu pot să vă spun sumă. Nu e nici o sumă mică, nici o sumă exorbitantă. E un pic peste un milion", a spus Victor Angelescu, la Prosport Live

• 6 meciuri (344 de minute) a strân Cîrjan din momentul transferul lui la Rapid. Mijlocașul a oferit un assist la partida cu U Cluj (3-0), din etapa a doua.

În această lună, Cătălin Cîrjan a debutat și la naționala U21 a României, la un meci cu Albania (2-3), din preliminariile EURO 2025. A fost introdus abia în minutul 89, motiv pentru care agentul său, Cătălin Sărmășan, a răbufnit într-o postare pe Facebook, acuzând mai multe acuzații la adresa FRF.