Bucur reincarcat: Timisoara 4-1 Gloria Buzau (Bucur '8, '63, Maxim '40, Karamyan '85/ Vigariu '43)

Gloria Buzau Poli Timisoara Superliga
Data publicarii: Sambata 04 Aprilie 2009, 14:02
Data actualizarii: Sambata 04 Aprilie 2009, 16:08

Timisoara s-a distrat cu Gloria Buzau pe teren propriu, Gigel Bucur aratand ca nu este afectat de ratarea cu nationala din Austria!

Golurile partidei au fost marcate de Gigel Bucur '9-penalti, '63, Maxim '39 si Artiom Karamyan '85, pentru echipa FC Timisoara, in timp ce echipa oaspete a inscris prin Vigariu '45.

In minutul 9, aparatorul Gloriei Buzau, Diogo, comite hent in propriul careu de 16 metri, iar lovitura de pedeapsa este transformata de Gigel Bucur.
Mijlocasul Florin Maxim a majorat scorul la 2-0 pentru FC Timisoara, in minutul 39, dupa un sut de la 20 de metri, care este scapat in poarta de goalkeeperul Gloriei Buzau, Mihai Minca.

Echipa Gloria Buzau a redus din diferenta, in minutul 45, dupa ce mijlocasul Alin Vigariu transforma in gol de la 10 metri o centrare venita de la fundasul Dias.
Atacantul timisorean Gigel Bucur a marcat al doilea sau gol din acest meci, in minutul 63, cu un sut bine plasat de la 10 metri.

Mijlocasul Artiom Karamyan a reusit sa marcheze, pentru 4-1, in minutul 85, cu un sut de la sase metri in urma unei centrari de pe partea dreapta a fundasului Valentin Badoi.

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 30. Badoi , 6. Nibombe, 28. Cisovsky, 20. Maxim - 11. Arm. Karamyan, 5. Alexa, 17. Borbely, 25. Curtean (24. Parks '65) - 27. Magera (20. Vrsici '79), 18. G. Bucur (19. Rusici '81). Antrenor: Gavril Balint
Gloria Buzau: 32. Minca - 25. L. Dias, 4. Diogo Silva, 24. Siminici, 13. Aziz (7.Chitu '67) - 15. C. Vlaicu , 22. P. Moreira, 30. Poparadu, 8. Falardo - 9. Tavarez (5. Patras '76), 77. Tarek (18. Vigariu '31). Antrenor: Constantin Carstea.

Cartonase galbene: Borbely '35/ Pinto '11

Meciul a fost arbitrat de Adrian Comanescu, ajutat la cele doua linii de Florin
Paunescu si Bogdan Medrea, in timp ce arbitru de rezerva a fost Marian Balaci.
Observatori la partida de la Timisoara au fost George Ionescu si Mircea Dancu.

La meciul de pe arena Dan Paltinisanu au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.

Pe parcursul meciului, galeria echipei banatene a afisat mai multe bannere cu mesajele: "Sase puncte Politehnicii furate, sase turnee finale ratate. Bafta la Campionatul European din 2024", "Culori si puncte recuperate, daca mai exista dreptate".