Bourceanu taxează un titular de la FCSB: "Are probleme foarte mari! Este incredibil"

Alexandru Bourceanu FCSB Malcom Edjouma Superliga
Data publicarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 16:17
Data actualizarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 16:16

Alexandru Bourceanu (38 de ani), fostul mijlocaș de la FCSB, a analizat un jucător al vicecampioanei care nu ar trece prin cea mai bună perioadă.

Bourceanu s-a referit la Malcom Edjouma (26 de ani), mijlocașul lui FCSB, care, în ciuda faptului că a marcat un număr impresionant de goluri (11), ar avea probleme foarte mari pe faza defensivă.

Alexandru Bourceanu: "Este incredibil ce probleme are Edjouma"

Edjouma a fost titular într-un singur meci dintre ultimele 9 din campionat, fiind adesea înlocuit la pauză sau în repriza secundă. Bourceanu susține că unul dintre motive ar fi reprezentat de problemele francezului pe faza defensivă.

"Edjouma a jucat slab în ultimele două luni. Mai ales defensiv. Dacă ne uităm la acțiunile pe care Edjouma le performează atât în atac, cât și în apărare și excludem pentru un moment golurile, are probleme foarte mari în ultima perioadă, mai ales defensiv. Este incredibil ce probleme are!

City se apără cu Haaland la fiecare fază, la 40 de metri! Când echipa tu nu are mingea, se apără", a spus Alexandru Bourceanu, la Fanatik.

• 11 goluri și 3 pase decisive a strâns Edjouma în cele 40 de meciuri strânse la FCSB în acest sezon
  • 1,5 milioane de euro este cota de piață a lui Edjouma, potrivit Transfermarkt

După meciul cu Universitatea Craiova (1-1), în care a înscris, Edjouma spunea că singura modalitate prin care poate fi integralist este aceea de a marca.

"Îmi este greu. De fiecare dată trebuie să înscriu ca să rămân pe teren. Dacă nu înscriu, joc doar 45 de minute! Acum am jucat mai mult de 45 de minute și am înscris. Nu este responsabilitatea mea. Când joc, încerc să-mi ajut echipa", spunea Edjouma.