Basarab Panduru, sceptic cu privire la viitorul lui Mirel Rădoi la Craiova: "Acolo încrederea în antrenor..."

Basarab Panduru FCU Craiova Mirel Radoi Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 22:14
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 22:24

FCU Craiova a învins-o pentru prima oară pe Universitatea Craiova în prima ligă, după trei victorii la rând ale gazdelor de sâmbătă.

Universitatea Craiova a pierdut derby-ul local cu FCU Craiova, scor 0-2, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'', în etapa a 19-a a Superligii. Echipa antrenată de Nicolo Napoli s-a impus prin golurile marcate de William Baeten (minutul 50) şi George Ganea (minutul 60).

La meci au asistat 24.548 spectatori. Jocul a fost întrerupt de trei ori în prima repriză (minutele 2, 11 şi 18) din cauza petardelor, fumigenelor şi torţelor aruncate pe teren de suporterii celor două echipe. La ultima întrerupere, arbitrul a trimis echipele la cabine pentru aproape zece minute.

Universitatea Craiova venea după şase etape fără înfrângere, patru victorii şi două egaluri. FCU Craiova nu mai câştigase în campionat de opt etape (două egaluri, şase înfrângeri). În tur, Universitatea s-a impus cu 2-1.

Viitorul lui Mirel Rădoi la Universitatea Craiova, sub semnul întrebării

Basarab Panduru este de părere că situația în Bănie este una tensionată și nu este convins că Mirel Rădoi va mai rezista foarte mult la Universitatea Craiova, chiar dacă consideră că ar trebui lăsat să-și facă treaba.

"E un meci important şi îl pierzi. Nu cred că va fi o problemă, el, cred, şi-a ales un drum complicat în momentul ăsta, cu tineri, cu jucători care nu prind primul 11. Un drum complicat şi greu, dar cei care sunt acolo au încredere sau nu au încredere. Dacă n-au încredere, atunci are o problemă. Eu aş avea încredere, toate lucrurile astea sunt benefice pentru jucători, antrenamente, disciplină. Eu am încredere, dar acolo încrederea în antrenor... Doar la Balint a ţinut puţin, dar ceilalt au stat destul de mult.

Pierzi cu FCU Craiova, două puncte în trei meciuri, situaţia asta cu jucătorii. Se adună cam multe şi nu ştiu dacă deciziile sale sunt pe placul conducătorilor", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.