Autor al unui gol de senzație, Doru Popadiuc a fost cât se poate de clar după meci: „Am luat și mingea, așa se procedează!”

Chindia Targoviste Doru Popadiuc Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 19:50
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 19:48

Chindia Târgoviște a câștigat duelul cu FC Voluntari de pe teren advers, scor 3-0.

Doru Popadiuc a înscris un gol fantastic în minutul 82 al partidei cu FC Voluntari, după ce a recuperat o minge și a trimis un șut senzațional de la centrul terenului.

După meci, Popadiuc a vorbit despre evoluția colegilor săi și a evidențiat faptul că este cel mai bun meci pe care l-a jucat de când se află la Chindia.

„Ca realizări, e cel mai bun meci al meu. Mă bucur că am obținut cele trei puncte, e mult mai important decât orice reușită personală. Am luat și mingea, așa se procedează. Este primul meu hat-trick în campionat. Mă bucur foarte mult că munca din spate dă roade. Sperăm să continuăm tot așa, avem mult de muncă.

Cu siguranță al treilea gol este cel mai frumos. Chiar vorbeam cu Popa zilele trecute și i-am zis că odată și odată tot o să încerc să marchez de la jumătate. Deobicei, portarii nu se așteaptă și l-am văzut și pe el puțin ieșit. Eram și puțin obosit, nu mai puteam să continui o cursă de 60 de metri. Atunci am decis să dau la poartă. Am alunecat în momentul execuției. Nu mai contează, important e că a fost gol.

Mi-am văzut de treabă la golul doi. Linia a avut un moment în care s-a deconcentrat, asta m-a avantajat. Când au coborât pentru a bloca, am văzut un spațiu printre picioarele lui Popa.

E un cumul de factori, dar și pe plan personal am schimbat multe. Sper să obținem rezultate bune la nivel de echipă și să urcăm în clasament”, a spus Doru Popadiuc după joc.

FC Voluntari - Chindia Târgoviște 0-3

Chindia Târgoviște a câștigat categoric pe terenul adversarilor de la FC Voluntari, contând pentru etapa a 15-a din campionatul României.

Doru Popadiuc a deblocat tabela în minutul 14 și a primit imediat după, în minutul 32, un cartonaș galben. Cu toate acestea, fotbalistul Chindiei a "supraviețuit" până la final și a făcut un meci splendid pentru echipa din Târgoviște.

Popadiuc a majorat diferența în minutul 69 și a dus scorul la 3-0 în minutul 82, după o execuție "de zile mari" de la mijlocul terenului.

Cu patru victorii pe linie în Superligă după ce Toni Petrea a preluat cârma echipei, Chindia Târgoviște a rămas tot în subsolul clasamentului, din cauza golaverajului (17:19).