Data publicarii: Vineri 06 Octombrie 2023, 21:43
Data actualizarii: Vineri 06 Octombrie 2023, 21:45

Rapid - Poli Iași, LIVE TEXT - AICI.

Cele două echipe s-au înfruntat în a 12-a etapă din sezonul regulat al Superligii României. Rapid București a primit vizita celor de la Poli Iași pe stadionul din Giulești.

Atmosferă de vis pe Giulești, la Rapid București - Poli Iași!

În doar 22 de minute de la startul meciului, Rapid a încasat un gol (Carlos 6'), a avut o reușită anulată de arbitrajul video, din cauza unui ofsaid (Ioniță II, 7'), și a întors soarta meciului în doar două minute (Petrila 20', Ioniță II 22').

Fanii au oferit un spectacol incendiar, atât în peluză, cât și în tribune, chiar și după ce Carlos a deschis scorul în primele minute de la fluierul de start al centralului Marcel Bîrsan.

Echipele de start

• Rapid București: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă, Albu, Ioniță - Funsho, Rrahmani, Petrila
  • Poli Iași: Ailenei - Jatoba, Ilie, Samayoa, Ispas - Bordeianu, Marchioni - Gheorghiță, Roman, Luis Phelipe - Buș

Ultimul Rapid - Poli Iași s-a jucat tocmai în 2015, tot cu Cristiano Bergodi antrenor în Giulești

13 august 2023, Rapid - Petrolul 0-2: a fost ultima înfrângere suferită de giuleşteni în campionat. Au urmat pe prima scenă patru victorii şi două remize. De partea cealaltă, ieşenii au trecut peste începutul dificil de sezon şi se află într-o formă bună, dovadă fiind cele mai recente rezultate: nu au pierdut în precedentele patru runde, interval în care au bifat două succese şi două egaluri.

Ultimul succes reuşit de giuleşteni pe prima scenă în duelurile cu gruparea moldavă s-a consemnat pe 23 februarie 2013, CSMS Iaşi - Rapid 0-1 (autogol Al. Creţu). Cea mai recentă dispută directă în SuperLiga României a avut loc pe 4 mai 2015, CSMS Iaşi - Rapid 0-0 (antrenori Nicolo Napoli, respectiv Cristiano Bergodi).