Eduard Muntean
Data publicarii: Vineri 06 Octombrie 2023, 21:45
Data actualizarii: Vineri 06 Octombrie 2023, 22:12

Rapid o înfruntă pe Politehnica Iași în etapa a 12-a din Superliga României.

Nou-promovata Politehnica Iași a avut un început entuziasmat în meciul cu Rapid București. Cotată cu șansa a doua în meciul jucat pe stadionul ”Giulești”, Poli Iași a marcat prima.

În minutul șase al meciului, Carlos Jatoba l-a învins pe Horațiu Moldovan, iar meciul a început practic de la scorul de la 1-0.

Claudiu Petrila, jucătorul venit de la CFR Cluj în această vară la Rapid a distrus speranțele echipei din capitala Moldovei. În minutul 20, după o cursă splendidă de la jumătatea terenului în care a trecut de toată apărarea ieșeană, Claudiu Petrila a trimis imbatabil și scorul a devenit 1-1.

Fotbalistul de 22 de ani a venit sub formă de  împrumut pe ”Giulești”, după doi ani petrecuți la CFR Cluj. În acest sezon de Superliga, Claudiu Petrila a evoluat în 10 meciuri pentru alb-vișinii. În toate competițiile, Petrila a marcat de 4 ori și a oferit două pase decisive.