Andrei Cordea știe: „Eram convins că va scoate Târnovanu penalty-ul!” + Ce a spus referitor la obiectivul FCSB-ului

Sepsi - FCSB andrei cordea Superliga Superliga Andrei Cordea
Data publicarii: Luni 24 Octombrie 2022, 23:21
Data actualizarii: Luni 24 Octombrie 2022, 23:20

FCSB s-a impus cu 1-0 în fața lui Sepsi Sf. Gheorghe, pe teren advers.

Din articol

Andrei Cordea a vorbit după meci despre evoluția colegilor săi și a evidențiat faptul că a avut încredere deplină în Ștefan Târnovanu, care a apărat o lovitură de la 11 metri în minutul 26, din fața lui Tudorie.

„Poate că ne-am mai omogenizat puțin. Am încercat să strângem rândurile și se vede asta. Suntem o echipă puternică și ne batem la titlu.

Sepsi este o echipă puternică, dar eram convins că va scoate Târnovanu penalty-ul. Am avut încredere în el, suntem o familie. Știam că-l scoate că analizează mult. La antrenament l-am motivat și eu puțin.

Este liniște, dar trebuie să și luptăm, pentru că obiectivul nostru este câștigarea titlului. Nu ne putem culca pe o ureche. Sezonul trecut am avut 12 meciuri consecutive cu victorie, trebuie să depășim asta sezonul ăsta.

Cu siguranță se mai poate face ceva. Mai avem meciul cu Anderlecht din deplasare și acasă cu West Ham. Ne dorim din suflet să facem maximul de puncte. Dacă Dumnezeu dorește, ne putem califica mai departe. Încă sunt optimist pentru locul doi.

Pe plan intern, în campionat, ne dorim să câștigăm. Avem și restanțe. Jucăm și cu CFR, după la Botoșani. Sperăm să obținem cele șase puncte”, a spus Andrei Cordea după meci.

Sepsi OSK - FCSB 0-1

Sepsi a început tare duelul cu FCSB. În secunda 40, Ștefănescu a fost aproape de a deschide scorul, însă a lovit extrem de slab balonul.

Covăsnenii au avut din nou șansa de a debloca tabela. Centralul a arătat punctul cu var în minutul 26, dar Tudorie a tras slab, iar Târnovanu a parat lovitura.

În partea a doua a meciului, FCSB a beneficiat și ea de o lovitură de la 11 metri. Andrea Compagno l-a trimis "la colț" pe Niczuly și a fructificat cu lejeritate.

Partida s-a încheiat cu Sepsi în atac, însă covăsnenii nu au reușit nici în ultimul ceas să restabilească egalitatea. FCSB s-a impus, astfel, cu 1-0.