Andrea Mandorlini s-a dezlănțuit după Rapid - CFR Cluj

Rapid - CFR Cluj Andrea Mandorlini Cupa Romaniei Superliga Andrea Mandorlini, antrenor CFR Cluj / Foto: Imago Images
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 23:20
Data actualizarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 23:19

CFR Cluj a remizat în Giulești cu Rapid București și a obținut calificarea în sferturile Cupei României.

Cele două echipe s-au întâlnit pe stadionul din Giulești, pe o vreme ploioasă în Capitală, la doar 5 grade Celsius în momentul în care partida a început. La capătul celor 90 de minute, Rapid București și CFR Cluj au împărțit punctele, doar că ardelenii s-au calificat în sferturi, iar giuleștenii au rămas acasă.

Andrea Mandorlini a vorbit după meci despre situația sa de la echipă, având în vedere că tehnicianul nu a mai câștigat de etape bune la CFR Cluj. Ultima victorie a ardelenilor a venit la finalul lui octombrie, când trupa din Gruia o învingea "acasă" pe Farul Constanța cu 3-1.

"Îmi pare foarte rău, în special deoarece aceste știri au avut un impact mare în țara mea natală, Italia, unde mi-ar plăcea să revin într-o zi. Din păcate, este mereu aceeași poveste.

Suntem pe locul doi și am fost în vârf multă vreme. Știu bine că presiunea a crescut, dar sunt controverse politice, plantate artistic. Poate le e frică de noi. Până la urmă, n-au mai câștigat de multă vreme.

Vă dau un exemplu: câteva etape l-am lăsat pe Deac, unul dintre veteranii echipei, pe bancă. Imediat, televiziunile l-au sunat pe tatăl lui pentru a-mi pune la îndoială alegerile.

S-a creat un caz care nu a existat, iar jucătorul și-a cerut scuze pentru vorbele tatălui său. Problema e că, după fiecare eșec, vor să te trimită acasă. Dacă n-ar fi fost play-off și eram pe locul opt, puteam să înțeleg", a spus Andrea Mandorlini după meci.

Ce echipe s-au calificat până acum în sferturile Cupei României, din Grupa B

În urma partidelor de miercuri, 6 decembrie, 'U' Cluj și CFR Cluj au obținut calificarea în sferturile Cupei României, după ce au reușit să se claseze pe primele două poziții în Grupa B a Cupei României.

'U' Cluj a încheiat pe prima poziție în grupă cu șapte puncte, în timp ce CFR Cluj, la egalitate cu Rapid București (5p), dar cu mai multe goluri date în cupă decât giuleștenii, s-a situat pe a doua poziție.