Andrea Compagno, apărat de un atacant de legendă al României: "Sunt oameni care nu calcă în careu"

Andrea Compagno Adrian Ilie FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 27 Februarie 2023, 13:30
Data actualizarii: Luni 27 Februarie 2023, 13:38

FCSB a învins-o pe FC Argeş cu scorul de 2-1, în deplasare, într-o partidă din etapa a 27-a a Superligii.

FCSB a punctat de două ori în primele zece minute ale reprizei secunde, prin Adrian Şut (minutul 48), după o mingea respinsă de portarul Cătălin Straton, şi Deian Sorescu (minutul 54), la primul său gol pentru ''roş-albaştri'', după o pasă venită de la Adrian Şut.

Golul gazdelor a fost marcat de congolezul Kevin Koubemba (minutul 62), după o eroare a lui Risto Radunovic.

Adrian Ilie îi ia apărarea lui Andrea Compagno

Atacantul italian a ratat numeroase ocazii în meciul cu FC Argeș, iar Basarab Panduru l-a criticat pentru felul în care s-a prezentat în timpul partidei.

Totuși, Adrian Ilie este de părere că Andrea Compagno trece doar printr-o perioadă mai puțin fastă, însă consideră că își va reveni curând.

"Cred că trebuie să-și recapete încrederea. Eu mă bucur pentru el că încă are ocazii. Sunt atacanți care nu ajung acolo. În prima ligă, sunt oameni care joacă în atac și care nu au două șuturi pe poartă. Care nu calcă în careu. Nu știu de ce joacă.

El are ocazii, se încadrează în jocul echipei, o să marcheze cu siguranță. Este în scădere, dar are nevoie de încredere.

Și spun că este în scădere pentru că trebuie să facă diferența, să marcheze goluri. Poate și cu accidentarea. Dar cu încredere eu cred că va marca din nou", a declarat Adrian Ilie, potrivit Fanatik.

În urma acestui succes, FCSB a urcat pe locul trei, cu 51 de puncte, peste Rapid, care are 49 de puncte. FC Argeș rămâne penultima în Superligă, cu 26 de puncte.