ANALIZA | Pintilii este talismanul FCSB! Ce spun cifrele si care este vestea proasta pentru Teja

mihai pintilii accidentare FCSB Liga 1 Mihai Teja FCSB Superliga ANALIZA | Pintilii este talismanul FCSB! Ce spun cifrele si care este vestea proasta pentru Teja
Data publicarii: Miercuri 06 Martie 2019, 15:06
Data actualizarii: Miercuri 06 Martie 2019, 15:10

FCSB l-a pierdut pe Mihai Pintilii pentru urmatoarea perioada.

FCSB are nevoie ca de aer de Pintilii in teren, dar mijlocasul a fost mai mult accidentat in acest sezon.

Mihai Pintilii (34 ani) a jucat in acest sezon in doar 7 partide pentru FCSB in Liga 1, in 6 a fost titular, intr-una a intrat pe parcursul meciului, nereusind sa inscrie vreun gol. Cu el pe teren, "ros-albastrii" nu au pierdut niciodata, inregistrand 4 victorii (Poli Iasi 4-0 / Gaz Metan 3-1 / Hermannstadt 3-0 / Craiova 3-2) si 3 egaluri (FC Botosani 2-2 / Chiajna 0-0 / Voluntari 2-2).

Insa, din cauza problemelor medicale, "inchizatorul" a fost rezerva in meciul de la Medias, intrand abia in minutul 74 (la 2-1 pentru FCSB) si a fost schimbat in toate celelalte partide jucate de echipa sa. Cu Poli Iasi a jucat 75 de minute (schimbat la scorul de 2-0 pentru FCSB), cu FC Botosani a evoluat 80 de minute (schimbat la scorul de 2-2), cu Hermannstadt a iesit de pe teren la finalul primei reprize (scorul era 2-0 pentru FCSB), cu Chiajna a stat pe teren 70 de minute (inlocuit la 0-0), cu Craiova a jucat 80 de minute (inlocuit la scorul de 2-2), iar cu Voluntari a iesit in minutul 41 (la scorul de 1-1).

Singura infrangere cu Pintilii pe teren, in play-off-ul Europa League

In preliminariile Europa League, Pintilii a jucat in toate cele 6 meciuri disputate de FCSB [Rudar 2-0 (integralist) si 4-0 (titular, schimbat in minutul 59, la scorul de 2-0) / Hajduk Split 0-0 (integralist) si 2-1 (titular, schimbat in minutul 83, la scorul de 1-1) / Rapid Viena 1-3 (integralist) si 2-1 (integralist)]. FCSB a inregistrat in aceasta competitie 4 victorii, 1 egal si 1 infrangere. De altfel, infrangerea de la Viena, cu Pintilii integralist, a fost singura a echipei sale din acest sezon in care el a fost prezent pe teren.

In total, cu Pintilii in echipa, FCSB a jucat 13 meciuri si a inregistrat 8 victorii, 4 egaluri si 1 infrangere. Fara mijlocasul sau "de forta" pe teren, echipa a jucat 21 de meciuri, in care s-au consemnat 11 victorii, 4 egaluri si 6 infrangeri. De altfel, perioada 16 septembrie 2018 - 11 februarie 2019, cand acesta a absentat, dupa ce a suferit o ruptura musculara la muschiul femural stang in meciul cu Muntenegru si s-a aflat in recuperare, a fost cea mai grea pentru FCSB, echipa fiind eliminata inca din optimile de finala ale Cupei Romaniei, pierzand cele mai multe puncte in Liga 1, iar antrenorul Nicolae Dica fiind demis.

Compromite lipsa lui Pintilii si sansele la titlu?

Oricat s-a incercat inlocuirea sa in acest sezon cu Lucian Filip, Kamer Qaka, Hristo Zlatinski, Ovidiu Popescu, Filipe Teixeira, Dragos Nedelcu sau Adrian Stoian, acestia nu au avut acelasi efect asupra jocului echipei, doar prezenta lui Pintilii reusind sa ofere o combativitate si o rigurozitate demne de o echipa care spera la trofee. Vestea proasta pentru Teja e ca, la ultima partida din campionat, cu FC Voluntari, cel care da consistenta compartimentului median al FCSB a suferit o noua ruptura musculara si urmeaza sa revina cel mai devreme peste 3 saptamani, putand lipsi, dupa pauza prilejuita de meciurile echipei nationale cu Suedia si Feroe, la intalnirile cu Craiova si Sepsi. Cu Pintilii mai mult accidentat  si fara un inlocuitor de acelasi calibru, echipa lui Gigi Becali a fost eliminata din Cupa Romaniei si din play-off-ul Europa League si isi poate compromite, in perioada urmatoare, si sansele la castigarea campionatului.

FCSB, IN ACEST SEZON, FARA PINTILII PE TEREN

LIGA 1 (19 meciuri - 10 victorii, 4 egaluri, 5 infrangeri): Astra 0-1 (nu a fost in lot) / Dinamo 3-3 (nu a fost in lot) / Sepsi 2-0 (rezerva neutilizata) / Viitorul 4-1 (nu a fost in lot) / CFR Cluj 1-1 (nu a fost in lot) / Dunarea Calarasi 2-0 (nu a fost in lot) / Hermannstadt 3-1 (nu a fost in lot) / Chiajna 0-1 (nu a fost in lot) / Craiova 1-2 (nu a fost in lot) / Voluntari 2-1 (nu a fost in lot) / Astra 1-0 (nu a fost in lot) / Dinamo 1-1 (nu a fost in lot) / Poli Iasi 2-1 (nu a fost in lot) / Gaz Metan 2-1 (nu a fost in lot) / Sepsi 2-4 (nu a fost in lot) / Viitorul 2-0 (nu a fost in lot) / Botosani 3-1 (nu a fost in lot) / CFR Cluj 0-2 (nu a fost in lot) / Dunarea Calarasi 1-1 (nu a fost in lot)

CUPA ROMANIEI (2 meciuri - 1 victorie, 1 infrangere): Unirea Alba Iulia 1-0 (nu a fost in lot) / Dunarea Calarasi 1-2 (nu a fost in lot)