Alexandru Crețu, MVP-ul serii în Giulești: ”Etapa trecută am fost cel mai slab! Astăzi mi-am ajutat echipa”

Alexandru Cretu Rapid - Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 29 Aprilie 2024, 22:48
Data actualizarii: Luni 29 Aprilie 2024, 22:47

Universitatea Craiova a smuls victoria pe finalul partidei cu Rapid.

Oltenii au făcut luni deplasarea la Capitală pentru confruntarea din Giulești împotriva Rapidului. La capătul celor 90 de minute, Universitatea Craiova s-a impus cu 2-1.

După ce Andrei Ivan a deschis scorul, iar Borisav Burmaz a restabilit egalitatea, Alexandru Crețu a pus cireașa pe tort în minutul 90+6 și a adus victoria pentru trupa de pe ”Ion Oblemenco”.

După meci, Crețu a evidențiat că se bucură enorm pentru cele trei puncte, dar și pentru că a reușit să-și ajute echipa cu golul marcat în prelungiri.

”Etapa trecută am fost unul dintre cei mai slabi de pe teren. Etapa asta am reușit să-mi ajut echipa și să iau cele trei puncte. De asta este frumos fotbalul. Am familia aproape și mă încurajează în fiecare zi.

Cred că în timpul meciului ajung în mai multe puncte. Încerc să-mi ajut și eu echipa cât pot. Am o calitate foarte bună. Pot să acopăr mult spațiu în teren, cum am făcut și astăzi.

Era clar că jucăm în Giulești. Au pus presiune. Au și ei jucători buni. Rapidul e o istorie în România. Era normal că vom face pasul înapoi. Am luat un gol ușor, cum luăm noi la Craiova.

Noi o să încercăm să remediem aceste probleme și sperăm să nu mai luăm goluri ușoare. E important să adunăm puncte. Echipele sunt bune. Etapa trecută am pierdut acasă cu CFR.

Repet, fotbalul e frumos, te poți aștepta la orice de la el. Mă bucur că am câștigat cele trei puncte în acest meci”, a spus Alexandru Crețu.