Afara din Europa? Universitatea Craiova 1-1 Gloria Buzau! (Mansour '41/Costea '80)

Gloria Buzau Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Vineri 15 Mai 2009, 17:15
Data actualizarii: Vineri 15 Mai 2009, 20:06

Soc la Craiova! Universitatea s-a chinuti pentru un egal cu ultima clasata, Gloria Buzau!

Echipa lui Mititelu a reusit sa se faca de ras, pe teren propriu, cu Gloria Buzau. Ultima clasata a deschis scorul in Banie si s-a distrat cu ocaziile, in fata unei Craiove de nerecunoscut. Mansour a deschis scorul in minutul 41, dupa o gafa imensa a lui Bornescu. Costea a reusit sa egaleze in minutul 80, dupa o centrare superba a lui Wobay. Craiova a mai ratat doua ocazii mari de gol in prelungiri, insa Costea a ratat cu poarta goala. Craiova poate rata acum Europa League, dupa ce era favorita in fata Stelei si a Rapidului aucum cateva etape..

0-1: Dorel Stoica a trimis un balon spre propria poarta, Bornescu a iesit pe sub balon la marginea careului de 16 metri si Mansour a reluat mingea, cu capul, din saritura, si a inscris in poarta goala, peste portarul Universitatii.
1-1: Woobay a centrat cu exteriorul la coltul lung, Zimmermann a ezitat si Florin Costea, nemarcat, a reluat cu capul sub transversala, de la aproximativ 6 metri.
Universitatea Craiova: 23. Bornescu - 2. Barboianu, 6. D. Stoica, 8. Soava, 27. Rose - 30. Prepelita, 3. R. Barbu (33. Njock '71), 28. Gangioveanu (9. M. Costea '46) - 77. Wobay, 20. Dina (17. Baird '46), 10. Fl. Costea. Antrenor: Nicolo Napoli.
Gloria Buzau: 83. Zimmermann - 16. Cojocnean, 4. Da Silva, 27. Ratiu, 23. Mera, 3. Sandu (29. Bonfim '50) - 17. Ad. Popa (34. Ademar '70), 30. Poparadu, 14. D. Sanchez (20. Cl. Ionescu '46), 7. Chitu - 11. Mansour. Antrenor: Constantin Carstea.
Cartonase galbene: Soava '56, Bird '72, Barboianu '87 / Diogo '53, Ademar '73, Zimmermann '90+2.
Arbitri: Marian Balaci (central) - Ionel Popa, Radu Ghinguleac (asistenti) - Sorin Tarcea (rezerva).
Observatori: Ioan Igna, Alexandru Boc.
In minutul 25, arbitrul Marian Balaci a intrerupt partida pentru a oferi celor doua echipe o pauza de hidratare.
In minutul 57, Claudiu Ionescu a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, Mansour a deviat balonul si Mera a intervenit pe traiectoria balonului, dar golul a fost anulat de arbitrul Marian Balaci, la semnalizarea tusierului, pentru o pozitie de ofsaid in care se afla fundasul echipei Gloria Buzau.