Adrian Mutu, euforic după victoria cu Sepsi. Ce a declarat despre posibilele transferuri: "Las clubul să anunțe"

Adrian Mutu Rapid Sepsi OSK Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 22:36
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 22:45

Rapid a învins-o pe Sepsi OSK cu scorul de 3-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii.

Meciul a avut un start fulminant, atacantul croat Marko Dugandzic reuşind un hat-trick într-un sfert de oră (minutele 5, 13, 19 - penalty). Lovitura de pedeapsă a fost acordat pentru un henţ comis de Radoslav Dimitrov.

Marko Dugandzic a avut şi şansa golului patru, însă a trimis în bară (minutul 54). Rapid a mai avut o bară în minutul 68, când şutul lui Răzvan Onea a fost respins în transversală de portarul Roland Niczuly. Şi Sepsi OSK a avut o bară, prin Alexandru Tudorie (minutul 85), cu un şut din unghi.

Rapid e neînvinsă de cinci etape, în care are două victorii şi trei egaluri. Sepsi OSK venea după cinci meciuri consecutive fără înfrângere, patru victorii şi un egal.

Ce a declarat Adrian Mutu după Rapid - Sepsi 3-0

"Am avut un start foarte bun, echipa a stat foarte bine în teren, vreau să îi felicit, pentru că au respectat tactica. I-am surprins puțin, pentru că nu ne-am avântat peste ei, am așteptat puțin. În ultimele meciuri el a băutut penalty-urile, e treaba lui de atacant să marcheze goluri. Întâlnind o echipă puternică am jucat spectaculos, ne-am apărat bine. Giuleștiul este una dintre părțile noastre, în spate cu publicul echipa se exprimă alt fel, sunt împinși de la spate de suporteri.

Costache încă nu are ritm și 90 de minute, venind după o pauză de trei luni și jumătate. Și cei care au intrat și-au făcut datoria. Nu facem transferuri doar de dragul de a face, ne gândim bine la ce jucători vrem să aducem, pentru că vrem să ne ajute acum, nu la vară. Vor mai veni jucători, dar las clubul să anunțe.

Ne ducem la Cluj cu gândul de a câștiga, ne așteaptă un meci greu, în condiții grele", a spus Adrian Mutu la finalul partidei, la DigiSport.

Cu această victorie, Rapid a urcat pe locul trei, cu 41 puncte, la trei puncte distanță de următoarea clasată, CFR Cluj, care are un meci mai puțin. Sepsi OSK a rămas pe locul șase, dar poate fi depășită de Petrolul dacă ploieștenii vor câștiga meciul cu CS Miovei.

În următoarea etapă, Rapid va juca în deplasare cu Universitatea Cluj, în timp ce Sepsi va primi vizita celor de la FCU Craiova.