Adi Mutu, replică dură pentru Tachtsidis după ultimele declarații: ”A fost prins beat la volan?” / ”Mi-e și rușine! L-au acoperit”

Adi Mutu CFR Cluj Panagiotis Tachtsidis Superliga Superliga Adrian Mutu
Data publicarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 23:51
Data actualizarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 23:50

Panagiotis Tachtsidis a aruncat vorbe grele la adresa lui Adrian Mutu în urmă cu câteva zile, după ce CFR Cluj a învins-o în deplasare, pe ”Ion Oblemenco”, cu 1-0 pe Universitatea Craiova.

În fapt, fotbalistul s-a legat de faptul că Adrian Mutu și-ar fi lăsat la greu elevii după ce CFR Cluj a fost umilită cu 0-4 de divizionara secundă Corvinul Hunedoara în sferturile de finală ale Cupei României.

• Între timp, CFR Cluj a învins-o duminică seară și pe Sepsi OSK, într-un 2-1 chinuit și cu doi jucători în plus o repriză întreagă

Adrian Mutu, prezent la televiziunea PrimaSport după meciul ardelenilor, a avut șansa să-i răspundă lui Tachtsidis și a evidențiat că fotbalistul ar fi fost prins băut la volan înainte de numirea sa pe banca tehnică a CFR-ului, iar clubul l-ar fi acoperit, așadar, pe jucător.

”(n.r. Ai auzit că a fost prins beat la volan înainte să vii tu?) Eu am spus asta. E vina clubului. Chiar am discutat zilele astea cu cei din club. Cu cei care sunt acolo. Le-am spus că pentru mine e o lipsă de disciplină. Sunt român. Sunt o legendă a fotbalului românesc.

Am scris și eu niște pagini de istorie. Sunt încă golgheterul all-time cu Gică Hagi al naționalei. Să-l lăsăm să treacă așa... Nu au fost cine știe ce jigniri. Dar să-i permiți să zică așa ceva.

Vorbim de CFR Cluj, cel mai titrat din istoria recentă. L-au acoperit. Mi-e și rușine să răspund la televizor. E vina lor”, a spus Adi Mutu.

CFR Cluj - Sepsi OSK 2-1

Ardelenii au deschis scorul în minutul șase prin Muhar, iar Alimi a restabilit egalitatea în minutul 20. Cu doi oameni în plus, după eliminările lui Oroian și Ștefan, CFR Cluj abia a câștigat împotriva lui Sepsi, după ce Karlo Muhar a realizat ”dubla” în minutul 90+6.

Ardelenii urcă pe doi după victoria din Gruia. CFR Cluj are 37 de puncte și a înregistrat a treia victorie în play-off, după ce a mai însemnat un rezultat de egalitate și trei înfrângeri.

De cealaltă parte, Sepsi OSK se situează pe șase cu 28 de puncte. O victorie, trei remize și trei eșecuri au obținut până în clipa de față elevii lui Bernd Storck.