Au jucat pentru Steaua! Gloria Buzau 4-1 FC Vaslui (Mansour '27, '93, Mera '78, Cl Ionescu '82 / Wesley '49)

FC Vaslui Gloria Buzau Superliga
Data publicarii: Sambata 23 Mai 2009, 16:54
Data actualizarii: Sambata 23 Mai 2009, 19:08

FC Vaslui nu a profitat de esecul Stelei de la Timisoara si a pierdut incredibil la Buzau cu 1-4.

Golurile victoriei gazdelor au fost marcate de Mansour '28, '90, Mera '78 si Cl. Ionescu '82, in vreme ce reusita echipei FC Vaslui a fost semnata de Wesley '48-penalti.

In minutul 28, atacantul echipei buzoiene, Gueye Mansour, a reusit sa marcheze dupa ce a reluat cu capul din cinci metri o centrare venita de pe partea dreapta. Desi fundasul echipei moldave Farkas a incercat sa scoata mingea de pe linia portii, balonul a lovit bara si a intrat in plasa.

In minutul 48, atacantul oaspetilor, Wesley, a transformat cu siguranta un penalti obtinut de Burdujan.

In minutul 78, fundasul echipei Gloria Buzau, Mera, a marcat cu o lovitura de cap bine plasata, de la 10 metri, care l-a surpins pe portarul oaspetilor.

In minutul 82, Claudiu Ionescu a executat excelent o lovitura libera de la marginea careului de 16 metri, care l-a lasat fara replica pe portarul Kuciak.

Atacantul Mansour a reusit dubla, dupa ce a marcat, in ultimul minut de joc, cu un sut de la zece metri pe sub goalkeeperul echipei oaspete.

Gloria Buzau: 83. Zimmermann - 16. Cojocnean, 4. Da Silva, 23. Mera, 29. Bonfim - 17. Ad. Popa, 30. Poparadu, 14. Teusan (34. Ademar '56), 3. Fl. Sandu (20. Cl. Ionescu '69) - 7. Chitu, 11. Mansour. Antrenor: Constantin Carstea.
FC Vaslui. 1. Kuciak - 15. Buhus, 16. Zubar, 26. Farkas, 27. Hugo Luz - 20. Ljubinkovici (9. Burdujan '46), 4. Genchev, 23. Pavlovici (8. Zmeu '46), 10. Milisavijevici - 19. Temwanjera, 80. Wesley. Antrenor: Viorel Moldovan.
Cartonase galbene: Bonfim '40, Ademar '71 / Hugo Luz '76.

Partida de la Buzau a fost condusa de o brigada formata din Sebastian Coltescu (central), Irina Mart si Catalin Savu (asistenti), Emil Voicu (rezerva). Observatorii meciului au fost Dan Lazarescu si Pavel Peniu.
La meciul de la Buzau au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.

Sursa FOTO: ProSport