Academica Clinceni - Dinamo 1-0. ”Câinii” pierd și cu ultima clasată! Situația se complică pentru echipa lui Rednic

academica clinceni - dinamo Ionut Chirila Mircea Rednic Superliga
Mihaela Simion
Data publicarii: Vineri 03 Decembrie 2021, 21:00
Data actualizarii: Vineri 03 Decembrie 2021, 22:57

Dinamo a pierdut duelul cu Academica Clinceni! Echipa lui Mircea Rednic a dominat meciul, dar a fost învinsă după golul lui Patriche, din minutul 33. Pentru Clinceni este prima victorie din acest sezon.

Academica Clinceni - Dinamo 1-0 ( Patriche - 33)

Minutul 90+3: Final de meci!

• Academica Clinceni - Dinamo

Minutul 90: Torje primește cartonașul galben.

Minutul 86: Chandarov este avertizat cu cartonaș galben.

Minutul 84: Sorescu îl servește excelent pe Ivanovski, care nu reușește să ajungă la balon.

Minutul 80: William primește cartonașul galben, pentru tragere de timp.

Minutul 79: Ricardo Grigore șutează pe lângă poarta Academicii!

Minutul 69: Pinto primește cartonașul galben,

Minutul 67: A fost penalty? Academica Clinceni solicită o lovitură de la 11 metri, după o intervenție dură a lui Ivanovski. Acesta avea deja un cartonaș galben, astfel că putea fi eliminat.

Minutul 61: Matei, servit de Sorescu, trimite mult peste poartă, dintr-o poziție ideală de gol.

Minutul 59: Patriche, marcatorul golului, vede cartonașul galben.

Minutul 59: Ivanovski vede cartonașul galben.

Minutul 55: William trimite cu capul, periculor, dar bulgarul Plamen Iliev reține balonul.

Minutul 33: GOL Academica Clinceni!  Patriche înscrie, cu o lovitură cu capul, în urma unui corner.

Minutul 26: Bordușanu are un nou șut bun, dar de această dată mingea trece peste poartă.

Minutul 25: Bilali îl faultează dur pe Sorescu. În replică, primește cartonașul galben.

Minutul 22: Cascini vede cartonașul galben.

Minutul 13: Steliano Filip șutează periculor, înnsă portarul Ureche reține.

Minutul 10: Bordușanu șutează, din afara careului, în bara transfersală. Este cea mai mare ocazie de până acum.

Minutul 9: Deian Sorescu centrează bine în careu, însă Ureche prinde mingea înainte să ajungă la vreun dinamovist.

Minutul 7: Michael Omoh vede cartonașul galben, acordat de centralul Andrei Chivulete, după un faul tur asupra lui Răuță.

Minutul 1: Fluier de start la Giurigu, acolo unde se dispută partida dintre codașele din Liga 1. Clinceniul a închiriat terenul Astrei pentru această partidă, în condițiile în care, până acum, a jucat în ”Ștefan cel Mare” partidele considerate ”acasă”.

Echipele de start:

Academica Clinceni: Ureche - Pashov, Bilali, Patriche, Holzmann - Cascini, Ventura - Ion, Omoh, De Amorim - Vellios

Rezerve: Păun - Achim, Gardoș, Chandarov, Gavra, Cioiu, Dumitrache, Ștefan, Filip

Dinamo: Iliev - Radu, Pinto, Grigore, Filip - Sorescu, Răuță, Itu - Matei, Nunic, Bordușanu

Rezerve: Fara - Ehmann, Ivanovski, Vestenicky, Torje, Kainourgios, Mustafa, Carp, Gluhakovic

Ionuț Chirilă nu mai e antrenorul Academicii după ce noua conducere și primarul Adrian Budeanu au decis să se despartă de tehnicianul bucureștean. Chirilă însă susține că nu s-a reziliat contractul și și-a exprimat dezamăgirea de felul în care a fost tratat de conducătorii grupării din Ilfov. Detalii AICI.

Pe site-ul Academicii la secțiunea antrenori a rămas doar John Adrian Ene, fostul portar de la Tractorul Brașov, iar în ultimele zile s-a vehiculat varianta Flavius Stoican pe banca Academicii.

Academica şi Dinamo s-au mai întâlnit de șapte ori în principala competiţie internă, de două ori   s-au   impus   ilfovenii,  de   trei   ori   au   câştigat   bucureştenii,   iar   alte   două   partide   s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 2 august 2019, Dinamo - Academica 4-2. Acesta a fost şi jocul cu celemai multe goluri marcate. Ultimul succes din contul ilfovenilor: 9 aprilie 2021, Dinamo - Academica 1-3, goluri marcate de R. Grigore, respectiv R. Rusescu, A. Cordea şi T. Moulin. La finalul acestei partide, gruparea dinClinceni s-a calificat în premieră în play-off.

Cea  mai   recentă   întâlnire  directă:   2   august  2021,   Dinamo - Academica  3-1  (Sorescu   dublă,Mihaiu / Cioiu).