A marcat după 1 an și 4 luni, dar l-a cucerit pe Gigi Becali! Ivan Mamut va câștiga unul dintre cele mai mari salarii la FCSB
![A marcat după 1 an și 4 luni, dar l-a cucerit pe Gigi Becali! Ivan Mamut va câștiga unul dintre cele mai mari salarii la FCSB Ivan Mamut FCSB Gigi Becali](https://res.sport.ro/assets/sport/2022/05/12/image_galleries/750725/a-marcat-dupa-1-an-si-4-luni-dar-l-a-cucerit-pe-gigi-becali-ivan-mamut-va-castiga-unele-dintre-cele-mai_1_size6.jpg)
Golul cu Universitatea Craiova i-a asigurat viitorul la FCSB lui Ivan Mamut.
Ivan Mamut (25 ani) a fost eroul FCSB-ului în meciul cu Universitata Craiova, 1-0, din runda a opta din playoff. Cum roș-albaștrii aveau nevoie de victorie, Toni Petrea (47 ani) l-a aruncat în luptă pe atacantul croat în minutul 82, când scorul erea 0-0, ca 4 minute mai târziu să fie răsplătit cu un gol extraordinar înscris cu câlcâiul. A fost prima reușită a vârfului după 1 an și 4 luni, când a marcat în remiza Universității Craiova cu FC Argeș, 1-1.
După euforia victoriei, Gigi Becali a anunțat că lui Mamut i se va prelungi contractul, chiar dacă angajamentul cu FCSB expiră în vara lui 2023. Însă, potrivit gsp, croatul are stipulat în contract o mărire salarială precisă. Astfel, în urma extinderii contractului, Mamut va câștiga 15.000 de euro lunar, mai mult cu 5.000 de euro față de cât încasează în prezent.
Gigi Becali: „Dacă luăm campionatul, sigur intrăm în Europa League”
„Dacă luăm campionatul, și Dumiter, și Mamutu, dacă vă aduceți aminte, Dumiter a dat gol în ultima secundă cu Pitești. Dacă luăm campionatul, sigur intrăm în Europa League, e vreo 20 de milioane, nu mai contează cheltuială de câteva sute de mii dacă luăm campionatul. Mamutu mai are contract, dar lui Dumiter îi prelungesc”, a declarat Gigi Becali în exclusivitate la Ora Exactă în Sport, la PRO ARENA.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News