A fost sau nu penalty? Ion Crăciunescu a explicat faza controversată din UTA - FCSB

UTA - FCSB Ion Craciunescu Superliga Superliga ”Vrei să-ți bați joc de echipă!” Verdict dur al lui Ion Crăciunescu, după FCU Craiova - FCSB 0-1
Data publicarii: Miercuri 30 August 2023, 20:07
Data actualizarii: Miercuri 30 August 2023, 20:06

UTA Arad - FCSB s-a încheiat 2-1.

FCSB a suferit prima înfrângere din noul sezon. Roș-albaștrii aveau cinci din cinci victorii în Superligă, însă pe „Francisc von Neuman”, echipa pregătită de Elias Charalambous nu a mai putut să obțină și al șaselea câștig consecutiv.

În minutul 18, Fabry a marcat din penalty, după ce arbitrul George Găman a dictat lovitură de la 11 metri, în urma unui potențial henț comis în careu de către Alexandru Pantea.

Ion Crăciunescu, fost mare arbitru român, a vorbit despre faza controversată din UTA - FCSB și a precizat că nu i se pare henț și că VAR-ul ar fi trebuit să intervină doar atunci când lucrurile sunt clare.

„Pentru ce a dat penalty? Pentru henț? Mie nu mi se pare. A venit o filmare din tribună, dar jucătorul nu poate... El e în mișcare, nu poate să stea cu mâna lângă corp, că și-o rupe.

Cum să iei o astfel de decizie? VAR-ul trebuie să intervină doar când lucrurile sunt clare și inatacabile. Când a spus ăla ceva, e 100%, că n-are voie să intervină dacă lucrurile nu sunt clare.

Mie nu mi se pare henț, el își trage mâna în spate, se ferește. Eu nu aș fi dat penalty. El cade”, a spus Ion Crăciunescu, potrivit DigiSport.

UTA Arad - FCSB 2-1

Florinel Coman a deschis rapid scorul în minutul patru, din pasa lui Darius Olaru. Însă, în minutul 18 Andrej Fabry a restabili egalitatea, în urma unui henț controversat comis în careu de Alexandru Pantea.

În repriza secundă, Godberg Coope a adus-o pe UTA Arad în avantaj, în minutul 60. Cu doi jucători eliminați (Alexandru Pantea, 45+4', Florinel Coman 83'), FCSB a pierdut șirul celor cinci victorii consecutive în Superliga.

Echipele de start

• UTA Arad: Iacob - Rodrigues, Stolnik, Markov, Abeid - Fabry, Marku, Freitas - Pop, Cooper, Stahl

Rezerve: Kucher - Benga, Iurasciuc, Carp, Dumitrașcu, R. Stanciu, Holst, C. Mihai, Vucenovic

Antrenor: Mircea Rednic.

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic - Olaru, Ov. Popescu, Djokovic - Miculescu, Compagno, Coman

Rezerve: Udrea - Crețu, Panțîru, Haruț, Oct. Popescu, Gogescu, Lixandru, Ngezana, Radaslavescu

Antrenor: Elias Charalambous.