FCSB Andrei Ivan Dan Alexa Iulian Cristea Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 20:05
Data actualizarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 20:06

Universitatea Craiova a intrat în avantaj la vestiare după prima repriză a meciului cu FCSB, scor 1-0.

După o primă repriză în care FCSB a impus ritmul, Universitatea Craiova a dat lovitura în prelungiri, după un penalty transformat de Andrei Ivan.

Prima reacție după penalty-ul primit de Universitatea Craiova contra lui FCSB

În minutul 44, Koljic a trimis o pasă bună pentru Ivan, internaționalul român a trecut de Iulian Cristea și l-a forțat pe stoperul lui FCSB să comită un fault în interiorul careului, în urma căruia Horațiu Feșnic a dictat penalty.

Jucătorii lui FCSB au contestat vehement decizia lui Feșnic, însă Dan Alexa, antrenorul de la CSM Reșița, crede că o mare parte din vină îi aparține lui Iulian Cristea și spune că există circumstanțe de penalty, chiar dacă "nu a fost cel mai clar".

"Steaua (n.r - FCSB) a preluat inițiativa, a dominat mijlocul terenului, mult mai dinamic mijlocul lor, peste cel de la Craiova. Craiova, o echipă previzibilă. Crețu și Mateiu nu au o dinamică specială, iar Craiova a suferit din punctul ăsta de vedere.

FCSB a fost mult mai agresivă, cei trei din mijloc foarte activi, au impus ritmul, a fost echipa mai bună, deși n-au avut ocazii clare de a marca. A fost acel penalty cu Ivan din poziție de atacant central. A reușit să speculeze o naivitate a lui Cristea, lăsând posibilitatea să primească un penalty.

Sunt circumstanțe de penalty. Cred că acolo a fost problema (n.r - Cristea l-ar fi lovit în șold pe Ivan). Nu e cel mai clar penalty", a spus Dan Alexa, la GSP Live.