3 meciuri VITALE pentru Steaua! Vezi ce planuri au stelistii!

Basarab Panduru Steaua Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Marti 27 Octombrie 2009, 15:32
Data actualizarii: Marti 27 Octombrie 2009, 16:28

Managerul sportiv al Stelei Basarab Panduru anunta ca urmatoarele trei deplasari ale jucatorilor antrenati de Mihai Stoichita, la Bistrita, Timisoara si Istanbul, vor decide in ce competitii mai conteaza gruparea "ros-albastra".

Miercuri, Gloria Bistrita – Steaua ora 20:15 LIVE ProTV si www.sport.ro!
Zapata, Ghionea, Banel, Toja si Kapetanos, menajati cu Bistrita!

"Urmeaza trei deplasari foarte grele pentru Steaua, la Bistrita, la Timisoara si la Istanbul. Dupa aceste meciuri vom vedea in ce competitii ramanem. Meciul cu Fenerbahce s-ar putea sa fie decisiv. Pentru noi, campionatul este cel mai important in momentul asta. Steaua are cativa jucatori care nu vor evolua cu Bistrita. Jucatorii care au unele probleme vor fi menajati in aceasta partida. Dar si Cupa este un obiectiv important pentru Steaua. Trebuie sa mergem acolo si sa castigam. Este mai usor de castigat Cupa", a spus Panduru.

Panduru considera ca meciul din Cupa Romaniei, in compania echipei Gloria Bistrita, s-ar putea decide si la lovituri de departajare, jucatorii stelisti exersand acest procedeu la antrenamentul de marti. "Cu Bistrita vom avea un meci greu. De cand a venit Florin Halagian au avut niste rezultate foarte bune. S-a spus despre el ca nu e un antrenor cu laptop, ca nu a fost la Coverciano, dar a revenit in fotbal, a preluat o echipa de pe ultimul loc si a reusit niste rezultate foarte bune. Daca am facut 1-1 pe teren propriu cu Bistrita, putem sa ne gandim si la prelungiri pentru meciul asta. Eu n-as vrea sa ajungem acolo, dar trebuie sa fim pregatiti si pentru asta", a mai spus el.

Managerul sportiv al Stelei, fost antrenor al echipei FC Timisoara, viitoarea adversara din campionat a "ros-albastrilor" isi aminteste de infrangerea suferita cu scorul de 8-1 la Timisoara impotriva Stelei. "Jucatorii trebuie sa constientizeze importanta meciului cu FC Timisoara. Daca vor castiga acel meci sunt sanse sa ajunga pe primul loc al clasamentului. Pentru mine va fi speciala reintalnirea cu suporterii timisoreni. Din jucatorii care erau acolo cand antrenam eu pe Timisoara nu mai e niciunul acum. Imi amintesc de acel rezultat, 8-1 pentru Steaua la Timisoara. Imi aduc aminte doua lucruri: in minutul zece a fost penalti pentru Steaua si jucator eliminat pentru proteste la Timisoara, iar la sfarsitul meciului, desi ploua, suporterii cantau in continuare si ne apludau. Insa, imi mai aduc aminte si cand am batut cu 1-0 in Ghencea, cand antrenam pe Timisoara", a precizat el.

Panduru a incearcat sa gaseasca explicatii pentru forma mai putin buna aratata de jucatorii stelisti in primele reprize ale meciurilor. "Nu stiu care e motivul pentru care Steaua joaca mai bine repriza a doua a meciurilor. Ori incalzirea nu e buna, ori Steaua e atat de bine pregatita fizic ca joaca la acelasi nivel si repriza a doua, in timp ce adversarii mai cad fizic. Pare un dezechilibru total la Steaua intre prima repriza si cea de a doua", a mentionat Panduru.
 


Steaua a plecat marti la Bistrita fara Zapata, Ghionea, Banel, Toja si Kapetanos, care vor fi menajati de antrenorul Mihai Stoichita. Echipa din Ghencea va juca cu mai multe rezerve in Cupa, iar supriza pentru acest meci ar putea fi  Ovidiu Petre,  surpriza antrenorului din Ghencea. Bibiskov a fost fost si el inclus in lot si a plecat alaturi de echipa, chiar daca Becali a cerut sa i se rezilieze contractul.

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!