Popescu si-a prezentat echipa si programul pentru FRF: 8 centre regionale, 42 de scouteri in toata tara, o noua competitie! Hagi: "N-o sa am nicio functie!"

Gica Popescu Gica Hagi Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Marti 14 Ianuarie 2014, 14:40
Data actualizarii: Marti 14 Ianuarie 2014, 22:10

►ZI CU Mutu, miercuri 18:00, prezentare Zicu la Petrolul, in direct la Sport.ro!

UPDATE Ilie Dumitrescu: "Sustin neconditionat candidatura lui Gica Popescu. Sustin un campion. Eu voi fi la departamentul international, acolo unde am sansa sa lucrez cu Cristi Bivolaru, un om cu experienta foarte mare la UEFA si FIFA."

UPDATE Hagi: "Noi, romanii, am fost primii din Europa de Est care am castigat Cupa Campionilor. Retineti asta, primii! Dar asta cand exista o idee in fotbal, o strategie. Sansa mea si a generatiei mele s-a numit 'Luceafarul', de acolo am plecat cu totii."

UPDATE Hagi: "Selectionerul trebuie sa aiba contract 2+2, nu mai mult. Sa stea doi ani si daca e bine, sa prelungim pe inca doi."


Capturi foto: Voyo.ro

UPDATE Hagi: "Nu voi avea nicio functie in echipa lui Popescu. Eu voi ramane la proiectul meu, la Viitorul si la Academie. Voi fi doar consultant pentru Iordanescu, il voi ajuta cu ideile mele. Il voi sprijini cu tot ce pot pe Popescu, dar nu voi avea functie."

UPDATE Popescu: "Sunt bani pentru tot ce ne-am propus, pentru tot sistemul de dezvoltare. Iar daca nu sunt, vom gasi."


Capturi: voyo.ro

UPDATE Iordanescu: "Va spun sincer, chiar m-am gandit foarte serios sa candidez la sefia FRF. Dar m-am razgandit cand am aflat de candidatura lui Gica Popescu. Avem in fata cea mai buna echipa, eu cred in proiectele acestei echipe si ma bucur ca fac parte din ea."

UPDATE Popescu: "In competitiile de pana la 12 ani vom face regulamente speciale. copii de pana in 12 ani nu trebuie sa stie de competitii si clasamente. Am fost la meciurile baiatului meu si am vazut ca toti antrenorii de la juniori sunt interesati doar sa castige meciurile. La acest nivel de varsta trebuie sa implementam copiilor doar placerea de a juca si nu presiunea competitiilor."

UPDATE Popescu: "Vom face cate un centru regional pe cate 5 judete. In fiecare vom alcatui cate o selectionata regionala, in care sa strangem varfurile din fiecare generatie. Vom vrea o competitie din aceste selectionate pentru ca antrenorii echipelor nationale sa poata alege loturile pentru partidele oficiale."

UPDATE Popescu: "Vom face mai multe centre regionale de copii si juniori si vom avea o echipa de 42 de scouteri, cate unul pentru fiecare judet."

"Acesti scouteri vor avea obligatia de a cunoaste fiecare junior care participa la competii in judetul respectiv."


Capturi foto: voyo.ro

UPDATE Popescu: "Vom monitoriza toti juniorii romani care evolueaza la scolile de fotbal din toata Europa."

UPDATE Popescu: "Acum cateva luni intr-o conferinta de presa am anuntat ca vreau sa candidez la sefia FRF. Am anuntat o parte din echipa cu care o sa concurez. Acum am alaturi de mine pe toata echipa. Michel Sablon ni se va alatura. Pe aceeasi linie o sa prezentam un parteneriat cu IMG"

UPDATE Popescu: "Departamentul juridic licentiere si integritate va fi condus de catre un tanar licentiat in drept, scolit in Elvetia. Avand in vedere ca este sub contract cu o entitate internationala de prim rang am cazut de acord sa nu-i facem public numele pana la castigarea alegerilor"

UPDATE Gica Popescu:
"Echipa de start cu care vom incepe jocul":

Anghel Iordanescu
, director tehnic
Gica Hagi se va ocupa impreuna cu Iordanescu de implementarea programului
Adalbert Kassai - Secretar general
Cristi Bivolaru – Director strategii si programe
Ilie Dumitrescu – seful departamentului de strategie si programe
Bogdan Stelea - antrenor U21
Dumitru Mihalache - director dezvoltare
Paul Prodan - director financiar
Mihai Negut - PR


Capturi foto: voyo.ro


Astazi, de la ora 13.00, Gica Popescu isi prezinta echipa cu care vrea sa conduca fotbalul romanesc in urmatorii 4 ani.

Gica Hagi, Bogdan Stelea si Ilie Dumitrescu ii vor fi alaturi, iar impreuna vor vorbi despre strategiile pe care vor sa le implementeze in fotbal in cazul in care castiga alegerile din 5 martie.

Pana atunci, Hagi trebuie sa ia o decizie foarte importanta: Sandu i-a transmis ca pentru a ocupa o functie oficiala in cadrul Federatiei, va trebui sa renunte la cele doua proiecte pe care le-a dezvoltat in ultimii ani - Academia Hagi si Viitorul Constanta.

"Eu ma regasesc cel ai bine la clubul meu, e proiectul cel mai mare, nu-l voi abandona pentru nimic. Nu stiu, vom vedea ce decizie voi lua pana atunci", a spus Hagi aseara, la ProTV.

La alegerile pentru presedintia FRF, programate in 5 martie, si-au anuntat candidatura pana acum fostul presedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, Vasile Avram, presedintele FR de Minifotbal, Razvan Burleanu, fostul fotbalist Marcel Puscas si fostul international Gheorghe Popescu. In afara de acestia, numele altor oameni de fotbal, Ioan Andone, Adrian Porumboiu si Gheorghe Chivorchian, au fost vehiculate ca se vor afla pe lista candidatilor la functia de presedinte al FRF.

Prezentarea lui Gica Popescu va fi transmisa in direct la Sport.ro, de la ora 13.00.

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!