1 milion de euro pentru Alexi Pitu! Condiția ca „perla” lui Gică Hagi să semneze cu o rivală din Liga 1 

alexi pitu CFR Cluj Farul Constanta Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Luni 02 Ianuarie 2023, 12:07
Data actualizarii: Luni 02 Ianuarie 2023, 12:08

Alexi Pitu poate fi protagonistul celui mai spectaculos transfer din campionatul României.

CFR Cluj a terminat 2022 pe locul secund în Superligă, cu 44 de puncte adunate în 21 de etape. Doar Farul Constanța a adunat mai multe puncte decât echipa pregătită de Dan Petrescu (55 ani). Gică Hagi (57 ani) și elevii săi un doar un punct mai mult.

CFR Cluj pregătește 1 milion de euro pentru Alexi Pitu 

Campioana României vrea să se întărească în această campanie de transferuri chiar de la Farul Constanța. Potrivit Prosport, Neluțu Varga este dispus să ofere 1 milion de euro pentru Alexi Pitu (20 ani), în cazul în care transferul lui Emmanuel Yeboah (19 ani) la Slavia Praga se va realiza. 

Alexi Pitu traversează cel mai bun sezon din carieră. Extrema lui Gică Hagi a bifat 19 meciuri în acest campionat, în care a marcat 5 goluri și a oferit 5 pase decisive. Cotat la 1,4 milioane de euro de Transfermakrt, Alexi Pitu are în palmares o Cupă și o Supercupă a României cu Viitorul Constanța. 

Neluțu Varga a pus ochii pe doi jucători de la FCSB 

Neluțu Varga, omul care a scos CFR-ul din insolvență, a mărturisit că admiră doi fotbaliști de la FCSB. Octavian Popescu (20 ani) și Andrea Compagno (26 ani) sunt remarcații finanțatorului echipei din Gruia, chiar dacă este conștient că aceștia nu se mulează pe stilul campioanei României.

„De la FCSB îmi place Tavi Popescu. E un jucător care promite, dar nu știu dacă s-ar potrivi la jocul nostru. La noi e mai multă presiune, se joacă mai în forță. Nu e atât de multă mingicăreală. Interesant este și Compagno, dar cred că avem oportunități mai interesante de afară”, a declarat Neluțu Varga pentru Fanatik.

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!