Pepene,locul 37 la schi fond, Stramaturaru, locul 21 dupa 2 manse la sanie la JO!

Paul Pepene Petrica Hogiu JO Vancouver 2010
Data publicarii: Marti 16 Februarie 2010, 08:08
Data actualizarii: Marti 16 Februarie 2010, 08:10

Raluca Stramaturaru ocupa locul 21 dupa primele doua manse ale concursului de sanie din cadrul Jocurilor Olimpice de la Vancouver, desfasurate marti.

O alta reprezentanta a Romaniei, Mihaela Chiras, ocupa ultimul loc, al 28-lea, dupa ce nu a reusit sa termine a doua mansa.
Ultimele doua manse vor avea loc marti seara (miercuri dimineata in Romania).

La competitie ar fi trebuit sa participe si sora Ralucai, Violeta, insa, in urma accidentului suferit la antrenament, ea a fost nevoita sa se retraga dupa ce nu a primit acordul medicilor pentru a evolua.
Dupa primele doua manse, in clasament conduce Tatjana Hufner (Germania -1:23.241), urmat de Nina Reithmayer (Austria - 1:23.291) si Natalie Geisenberger (Germania - 1:23.400).

Sportivii romani Paul Pepene si Petrica Hogiu au ocupat pozitia 37, respectiv locul 57, luni, in proba de 15 kilometri liber din cadrul concursului de schi fond de la Jocurile Olimpice de la Vancouver, desfasurat la Whistler Olympic Parc si castigat de elvetianul Dario Cologna.

Potrivit site-ului oficial al competitiei, Pepene a terminat cursa in 35 minute, 33 secunde si 7 zecimi, iar Hogiu a fost cronometrat cu 36:39.5.

Noul campion olimpic, Dario Cologna, a terminat in 33 de minute, 36 de secunde si 3 zecimi. Medalia de argint a fost castigata de Pietro Piller Cottrer, din Italia, cu 34:00.9, iar pe pozitia a treia s-a clasat cehul Lukas Bauer (34:12.0).