Romania va juca cu Suedia pentru locurile 7-8!

Jocurile Olimpice JO 2008
Data publicarii: Joi 21 August 2008, 10:41
Data actualizarii: Joi 21 August 2008, 11:30

Handbalistele romance nu si-au revenit dupa infrangerea cu Ungaria din sferturile de la Beijing si a pierdut si in fata Frantei, in lupta pentru locul 5. Romania-Franta 34-36!

Fetele lui Tadici au condus tot jocul, insa nu au resit sa pastreze diferenta pana la sfarsit. Ele au fost  egalate pe finalul meciului si lupta a continuat in prelungiri. Cosmarul revenirii adversarilor a continuat si in prima repriza de prelungiri si elevele lui Gheorghe Tadici au fost egalate.

In repriza secunda a prelungirilor Elisei si compania au cazut de tot, lasandu-le pe frantuzoiace sa se conduca si sa se distanteze la doua goluri.

Dintre fetele lui Tadici s-au evidentiat Neagu, Elisei si Maier, prea putin insa pentru o Franta mai atenta in aparare decat noi si mai inteligenta pe faza de atac.

Scor final: Romania-Franta 34-36 iar romancele raman la Beijing, doar ca sa lupte cu Suedia pentru locul 7.