Surpriza uriasa in Italia! Joaca in Liga a 3-a, tot lotul costa 5.6 mil euro si vor juca cu Milan in semifinalele Cupei

Alessandria Cupa Italiei Italia
Data publicarii: Marti 19 Ianuarie 2016, 13:15
Data actualizarii: Marti 19 Ianuarie 2016, 13:16

O echipa de liga a treia din Italia a oferit o surpriza uriasa in Cupa.

Modesta echipa Alessandria, care evolueaza in liga a treia italiana, a reusit o noua performanta, calificandu-se in semifinalele Cupei Italiei la fotbal, dupa ce a invins cu scorul de 2-1 formatia de divizie secunda Spezia, luni, in sferturile de finala ale competitiei.

Alessandria, care a fost condusa din minutul 20, a marcat de doua ori prin atacantul Riccardo Bocalon, in ultimele 10 minute ale intalnirii, obtinand astfel victoria.

In penultimul act, Alessandria o va avea ca adversara pe AC Milan, care a trecut cu acelasi scor de Carpi, intr-o partida disputata saptamana trecuta.

Gruparea de liga a treia a eliminat, in drumul catre semifinale, doua cluburi din Serie A, Palermo si Genoa.

Marti si miercuri sunt programate ultimele doua partide din sferturile de finala, Napoli-Inter si Lazio Roma - Juventus Torino.

Rezultate:
AC Milan - Carpi 2-1
Au marcat: Carlos Bacca 14, M'Baye Niang 29, respectiv Matteo Mancosu 50.

Spezia (D2) - Alessandria (D3) 1-2
Au marcat: Emanuele Calaio 20 - penalty, respectiv Riccardo Bocalon 83, 90+2.

Marti
Napoli - Inter Milano

Miercuri
Lazio Roma - Juventus Torino

Semifinalele Cupei Italiei se vor disputa tur-retur, pe 27 ianuarie si 3 martie.