FOTO ȘI VIDEO Salernitana, cu un român în primul ”11”, a încurcat-o pe campioana AC Milan chiar pe ”San Siro”!

Flavius Daniliuc AC Milan Ciprian Tatarusanu Salernitana San Siro Italia
Data publicarii: Marti 14 Martie 2023, 09:31
Data actualizarii: Marti 14 Martie 2023, 09:33

Milanezii au ratat șansa de a urca pe podium și rămân în spatele trio-ului Napoli - Inter - Lazio.

Echipa de fotbal AC Milan, campioana en-titre a Italiei, a obţinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, scor 1-1, în compania formaţiei Salernitana, luni seară, în ultima partidă a etapei a 26-a din Serie A.

Ciprian Tătărușanu rezervă la Milan, Flavius Daniliuc integralist la Salernitana

Milanezii, cu portarul român Ciprian Tătăruşanu pe banca de rezerve, au deschis scorul în prelungirile primei reprize a întâlnirii de pe stadionul San Siro, prin atacantul francez Olivier Giroud (45+1).

Oaspeţii, la care austriacul de origine română Flavius Daniliuc a fost integralist în defensivă, au restabilit egalitatea după o oră de joc, prin internaţionalul senegalez Boulaye Dia, care a fructificat o centrare perfectă a croatului Demagoj Bradaric (61).

Ștefan Radu rămâne pe locul 3 cu Lazio

În urma acestei remize, AC Milan a ratat ocazia de a o depăşi pe Lazio Roma şi a urca pe locul al treilea în clasament, rămânând la un punct în spatele formaţiei fundaşului Ştefan Radu.

AC Milan este calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, urmând să îşi afle adversara vineri, cu ocazia tragerii la sorţi.

Rezultatele și marcatorii din etapa a 26-a din Serie A

Vineri

Spezia - Inter Milano 2-1

Au marcat: Daniel Maldini (55), Nzola (87 - penalty), respectiv Romelu Lukaku (83 - penalty).

Sâmbătă

Empoli - Udinese 0-1

A marcat: Rodrigo Becao (54).

Mijlocaşul Răzvan Marin a fost titular la gazde, fiind înlocuit în minutul 72.

SSC Napoli - Atalanta Bergamo 2-0

Au marcat: Kvaratshelia (60), Rrahmani (77).

Bologna - Lazio Roma 0-0

Fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio.

Duminică

Lecce - Torino FC 0-2

Au marcat: Singo (20), Sanabria (23).

Hellas Verona - Monza 1-1

Au marcat: Verdi (51), respectiv Sensi (54).

Cremonese - Fiorentina 0-2

Au marcat: Mandragora (27), Cabral (50).

Fundaşul Vlad Chiricheş, accidentat, nu a făcut parte din lotul lui Cremonese la acest joc.

AS Roma - Sassuolo 3-4

Au marcat: Zalewski (26), Dybala (50), Wijnaldum (90+4), respectiv Lauriente (13, 18), Berardi (45+4 s.p.), Pinamonti (75).

Juventus Torino - Sampdoria Genova 4-2

Au marcat: Bremer (11), Rabiot (26, 64), Soulé (90+4), respectiv Augello (31), Djuricic (32).