roma juventus Serie A Italia
Data publicarii: Duminica 09 Ianuarie 2022, 21:39
Data actualizarii: Duminica 09 Ianuarie 2022, 21:47

Spectacol total pe Stadio Olimpico, în etapa cu numărul 21 din Serie A.

Echipa lui Jose Mourinho a început mai bine și a deschis scorul după 11 minute prin Tammy Abraham, care a marcat după un corner și a ajuns la opt goluri în actuala stagiune de Serie A. Juventus a reușit să egaleze rapid prin Paulo Dybala, în minutul 17, când argentinianul a șutat plasat din marginea careului.

Roma - Juventus 3-4. Thriller pe Olimpico!

Startul reprizei secunde i-a aparținut tot Romei. Henrikh Mkhitaryan a dus scorul la 2-1 în minutul 48, cu un șut deviat, iar Lorenzo Pellegrini a majorat avantajul gazdelor cinci minute mai târziu, după o lovitură liberă executată perfect.

Deși totul părea să meargă în favoarea Romei, Juventus a arătat o răbufnire de orgoliu și a marcat de trei ori în șapte minute. Locatelli (70'), Kulusevski (72') și De Sciglio (77') au înscris pentru formația lui Massimiliano Allegri, care a plecat cu toate cele trei puncte din capitala Italiei.

Grație acestei victorii, Juventus rămâne aproape de locurile de Champions League, ocupând locul 5, cu 38 de puncte. De partea cealaltă, Roma ajunge la trei meciuri consecutive fără victorie în Serie A și coboară pe poziția a opta, cu 32 de puncte.

În runda următoare, Juventus primește vizita lui Udinese, iar Roma o va înfrutna pe Cagliari.