”Parada în fața lui Pușcaș valorează cât un gol?”. Cum a răspuns Olivier Giroud

Olivier Giroud AC Milan Genoa George Puscas Italia
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 08:47
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 08:47

Genoa a pierdut la limită pe terenul celor de la AC Milan, scor 0-1, în etapa cu numărul opt din Serie A.

Meciul a avut un final dramatic, după ce portarul Mike Maignan a fost eliminat, în minutul 90+9. Pentru că Stefano Pioli a epuizat toate schimbările, un jucător de câmp a fost nevoit să intre în poartă pentru finalul partidei. ”Voluntarul” a fost Olivier Giroud.

Experimentatul atacant francez l-a blocat excelent pe George Pușcaș (27 de ani), introdus în minutul 90 pentru a forța golul egalizator. Românul a făcut o preluare prea lungă, iar Giroud a ieșit excelent din poartă și a boxat înainte ca atacantul român să reia spre poartă.

Olivier Giroud, întrebat despre parada în fața lui George Pușcaș

Pentru intervenția sa, Giroud a fost lăudat de presa din Italia, iar la flash-interviu a fost întrebat dacă acel moment valorează cât un gol. Răspunsul a fost pe măsură.

”Aproape. Nu știam dacă Calabria îmi va trimite mingea cu capul, așa că mi-am spus să ies în loc să rămân în poartă. Am simțit că e alegerea bună”, a spus Giroud, citat de Tuttomercatoweb.

• În echipa celor de la Genoa, Radu Drăgușin a fost integralist.

Milanul a profitat de pasul greșit făcut de rivala Inter Milano și a urcat pe primul loc în Serie A după opt etape, cu 21 de puncte, la două pucnte distanță de locul doi.

În următoarea rundă, ”diavolii” vor primi vizita lui Juventus, în timp ce Genoa, care a rămas pe locul 15, va juca în deplasare la Bergamo, cu Atalanta.