FOTO Mourinho, gest uriaș față de Lukaku după AS Roma - Lecce 2-1. "Giallorossi" erau conduși în minutul 90

Romelu Lukaku AS Roma Jose Mourinho Italia
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 22:09
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 22:10

AS Roma a învins dramatic Lecce, scor 2-1, în etapa cu numărul 11 din Serie A. Oaspeții au condus până în minutul 90+1, dar "Giallorossi" au revenit în prelungiri.

Atacantul Romelu Lukaku (30 de ani) a marcat golul victoriei pentru gazde, în minutul 90+4. A fost o explozie de fericire pe Olimpico, în fața a 70.000 de oameni.

Mourinho, gest uriaș față de Lukaku după AS Roma - Lecce 2-1

Managerul Romei, Jose Mourinho (60 de ani), s-a dus glonț la Romelu Lukaku după fluierul final. Belgianul a izbucnit în plâns după duelul cu Lecce, iar antrenorul portughez s-a dus să-l ia în brațe. Mai mult decât atât, Mourinho l-a pupat părintește pe spate și l-a încurajat pe jucătorul său.

Lukaku traversează o perioadă dificilă din punct de vedere sportiv, dar se pare că împrumutul la AS Roma îi priește. Belgianul a ajuns la 9 goluri marcate în 12 partide oficiale.

Tot Lukaku putea deschide scorul încă din minutul 4 al meciului AS Roma - Lecce, dar a irosit o lovitură de la 11 metri. Oaspeții au preluat conducerea în minutul 72, prin Pontus Almqvist (24 de ani). Lecce se îndrepta spre un succes uriaș în Capitală, dar AS Roma a avut ultimul cuvânt.

Iranianul Sardar Azmoun (28 de ani), introdus în minutul 73, a restabilit egalitatea în minutul 90+1. Pe un val de încredere, Roma s-a aruncat în atac în ultimele momente. Lukaku a profitat de o bâlbâială în apărarea oaspeților, a rămas singur cu portarul și a catapultat mingea în plasă.

S-a terminat 2-1 pentru AS Roma, care a ajuns la patru victorii obținute în ultimele cinci etape. Elevii lui Mourinho ocupp locul 8 în Serie A, cu 17 puncte. După un început slab de sezon, Roma se apropie ușor, ușor de zona cupelor europene.

Ce a spus Mourinho după meci

Jose Mourinho a avut numai cuvinte de laudă pentru publicul de pe Olimpico după victoria cu Lecce:

"Jucătorii mei sunt incredibili, publicul e incredibil. Nu am mai văzut suporteri care să fie atât de atașați de echipa lor. A fost un meci nebun, din fericire am reușit să câștigăm.

Nu pot să mă supăr pe Lukaku pentru penalty-ul ratat, niciodată nu sunt supărat pe cei care greșesc. Romelu e un tip sensibil, a suferit după acel penalty ratat. Mă bucur că a avut ocazia de a marca golul învingător. Acum o să doarmă cu zâmbetul pe buze", a declarat antrenorul portughez, citat de Giallorossi.net.

În etapa următoare va avea loc marele derby Lazio - AS Roma, pe 12 noiembrie.