LEGENDAR! Buffon este oficial cel mai tare portar din istoria Serie A! Ce record a batut

Gianluigi Buffon Juventus Torino Italia
Data publicarii: Duminica 20 Martie 2016, 16:59
Data actualizarii: Duminica 20 Martie 2016, 22:10

Gianluigi Buffon a devenit oficial cel mai tare portar din istoria Serie A. El a depasit nume legendare din istoria Italiei.

Buffon a devenit portarul cu cele mai multe minute fara gol primit din istoria Serie A. Portarul in varsta de 38 de ani a ajuns la 930 de minute fara gol incasat in timpul meciului cu rivala locala FC Torino, scor 4-1. Buffon l-a depasit pe Sebastiano Rossi, care avea 929 de minute fara gol incasat. Buffon l-a intrecut saptamana trecuta pe legendarul portar italian Dino Zoff, care avea 903 minute fara gol primit. Seria lui Buffon s-a incheiat in minutul 48, cand a primit gol de la Belotti din penalty.

Goal.com scrie ca e momentul ca Buffon sa fie recunoscut drept cel mai tare portar din istoria fotbalului. E campion mondial, a cucerit titlul in Serie A si cupa UEFA cu Parma, iar cu Juve a jucat finala Champions League de doua ori. Buffon a mai jucat si finala EURO 2012 cu nationala Italiei.

In 2006 s-a clasat pe locul 2 in cursa pentru Balonul de Aur, dupa care a decis sa joace in Serie B cu Juventus, care fusese retrogradata din cauza aranjamentelor lui Moggi. Buffon a intrat in istorie atunci cu o declaratie care a facut inconjurul lumii: "Juventus e o doamna, iar o doamna nu se lasa la greu", a motivat el decizia de a juca in liga a doua, desi era cel mai bine cotat portar din lume.

ALL-TIME RECORD! 930 minutes without conceding for Gianluigi Buffon in Serie A TIM. Legend.

Posted by Juventus on Sunday, March 20, 2016

Buffon, un adevarat domn. Portarul le-a multumit pe rand tuturor colegilor sai de echipa pentru acest record.

Nessun record è figlio di un singolo e non si è numeri 1 fuori da un gruppo: allora voglio dire grazie a……Neto per la...