Meci dramatic la Doha! Napoli castiga SuperCupa Italiei cu Juventus, la penaltyuri: 8-7! Higuain si-a salvat echipa in minutul 118

juventus Napoli Italia
Data publicarii: Luni 22 Decembrie 2014, 19:27
Data actualizarii: Luni 22 Decembrie 2014, 22:24

Napoli a castigat Supercupa Italiei, dupa ce a invins-o pe stadionul Jassim Bin Hamad din Doha (Qatar), cu scorul de 6-5 la lovituri de departajare, pe Juventus.

La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, 2-2.

Golurile campioanei Italiei au fost marcate de Tevez, in minutele 5 si 106, in timp ce pentru castigatoarea Cupei Italiei a inscris Higuain, in minutele 68 si 118.

La loviturile de departajare pentru Napoli au marcat Ghoulam, Raul Albiol, Inler, Higuain, Gargano si Koulibaly, in timp ce pentru Juventus au inscris Vidal, Pogba, Marchisio, Morata si Bonucci. Au ratat Jorginho, Mertens si Callejon (Napoli), respectiv Tevez, Chiellini, Pereyra si Padoin (Juventus).

Napoli a castigat acest trofeu o singura data, in sezonul 1990/1991.

ECHIPELE DE START

JUVENTUS: Buffon, Chiellini, Bonucci, Lichstener, Evra, Pogba, Marchisio, Pirlo, Vidal, Teverz, Llorente

NAPOLI: Rafael, Maggio, Koulibaly, Ghoulam, Raul Albiol, De Guzman, Callejon, Hamsik, David Lopez, Gargano, Higuain

FAZELE MECIULUI

1-0, minutul 5: Tevez deschide scorul (video) dupa o gafa uriasa a fundasillor lui Napoli
1-1, minutul 67: Higuain reuseste sa egaleze.
2-1, minutul 106: Tevez reuseste dubla
2-2, minutul 118: Dubla Higuain
FINAL: Juventus - 7-8 Napoli, iar Napoli castiga la penaltyuri SuperCupa Italiei.