Jose Mourinho a avut dreptate: ”Sunteți siguri? Trăim în Italia...”

Jose Mourinho AS Roma juventus Italia
Data publicarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 08:57
Data actualizarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 08:57

Juventus a primit înapoi cele 15 puncte pe care le-a pierdut după ce a fost penalizată pentru fraudă contabilă.

Torinezii au făcut apel după această penalizare, iar cazul a fost rejudecat de Comitetul Olimpic Italian. Juventus a avut câștig de cauză și a reprimit cele 15 puncte, astfel că a urcat pe locul trei în Serie A.

Jose Mourinho a avut dreptate: ”Sunteți siguri că Juve nu are 59 de puncte?”

Cu mai bine de o săptămână înainte de rejudecarea cazului, Jose Mourinho, antrenorul lui AS Roma, nu a crezut în depunctarea lui Juventus și a anticipat decizia care îi readuce pe bianconeri în zona locurilor de Champions League.

"Meciurile se câștigă când marchezi cu un gol mai mult decât adversarul. Acesta este obiectivul nu numai în fotbal, ci în sport.

Trebuie să profiți de calități și să îți ascunzi problemele. Suntem pe locul 3 în clasament? Sunteți siguri că Juve nu are 59 de puncte? Trăim în Italia...", a spus Jose Mourinho, citat de Gazzetta dello Sport.

Astfel, în urma deciziei luate de Comitetul Olimpic Italian, Juventus a urcat pe locul 3 în campionat, cu 59 de puncte, care duce automat în grupele UEFA Champions League în sezonul viitor.

Situația se complică pentru AS Roma, AC Milan și Inter Milano, care se luptă pentru poziția a patra, ultima care duce direct în cea mai importantă competiție europeană.