VIDEO Inter Milano a câștigat Cupa Italiei! Finalista Champions League a întrecut-o pe finalista Conference League, Fiorentina

Inter Milano Cupa Italiei Fiorentina Lautaro Martinez Nicolas Gonzalez Italia
Data publicarii: Joi 25 Mai 2023, 08:24
Data actualizarii: Joi 25 Mai 2023, 08:25

Lautaro Martinez a fost eroul finalei, semnând ”dubla” câștigătoare în Inter Milano - Fiorentina 2-1.

Inter Milano, finalista din Champions League, a învins-o miercuri pe Fiorentina, finalista din Conference League, scor 2-1, în finala Cupei Italiei, câştigând trofeul pus în joc.

Interiştii au fost conduşi cu 1-0 şi au revenit prin „dubla” lui Lautaro Martinez.

Fiorentina a deschis scorul repede, în minutul 3

Pe ”Stadio Olimpico” din Roma, Fiorentina a fost cea care a deschis scorul  prin Nicolas Gonzalez, în minutul 3.

Inter a început cursa pentru egalare, pe care a concretizat-o în minutul 29, prin Lautaro Martinez.

Acelaşi jucător a reuşit „dubla” în minutul 37, aducându-şi echipa în avantaj la pauză, scor 2-1.

Inter Milano, specialista din Cupa Italiei

În repriza secundă Inter şi Fiorentina şi-au împărţit ocaziile, scrie news.ro, dar nu s-a mai înscris.

Astfel, deţinătoarea trofeului, Inter Milano, câştigă şi ediţia 2023 a Cupei, punându-şi în vitrină al zecelea trofeu din această competiţie.