Napoli Inter Milano Italia
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 21:36
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2023, 21:41

Tot ce se întâmplă în campionatul Italiei puteți citi AICI.

Napoli a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Inter Milano, echipa finalistă a Ligii Campionilor, într-un meci al etapei a 36-a din Serie A.

În derby-ul de la Napoli, prima repriză a fost de tatonare, principalul moment al acesteia fiind consemnat în minutul 41, când arbitrul Livio Marinelli l-a eliminat pe Roberto Gagliardini (Inter), care a primit al doilea cartonaş galben.

În partea secundă, Napoli a deschis scorul în minutul 67, când Zielinski i-a trimis lui Frank Zambo Anguissa şi acesta l-a învins pe Onana.

Gazdele au mai avut un gol anulat în minutul 79, pentru un fault în atac al lui Zielinski, iar Inter a lovit trei minute mai târziu. A egalat Lukaku, în minutul 82, însă scorul nu a rămas mult timp 1-1.

În minutul 85 Giovanni di Lorenzo a adus din nou gazdele în avantaj, iar în minutul 90+4 Gianluca Gaetano a stabilit scorul final, 3-1 pentru campioana Napoli.

Inter are 66 de puncte şi rămâne pe locul 3 în clasament, loc de Liga Campionilor, în timp ce Napoli a ajuns la cota 86 de puncte.