Rezultat soc si campionatul se reaprinde! Juventus s-a incurcat cu o echipa care se bate in subsolul clasamentului, iar Napoli profita. Duminica e marele derby

Serie A Italia Juventus Torino Napoli Italia
Data publicarii: Joi 19 Aprilie 2018, 12:50
Data actualizarii: Joi 19 Aprilie 2018, 13:06

Juventus s-a incurcat ieri cu Crotone, echipa ce se afla pe antepenultimul loc in Italia! Napoli a invins si s-a apropiat la 4 puncte de Juve!

Campionii Italiei le-au produs o supriza neplacuta propriilor fani aseara, remizand impotriva lui Crotone cu scorul de 1-1. Juve a marcat prima prin Alex Sandro in minutul 16, fiind apoi egalata in minutul 65 de Simy, atacantul echipei de pe locul 18.

Napoli, echipa de pe locul 2, s-a impus in fata celor de la Udinese cu 4-2, dupa ce a fost condusa cu 1-0 si ulterior 2-1. Astfel, lupta pentru campionat s-a reaprins, numai 4 puncte despartind cele doua echipe de la varful clasamentului.

Meciul care poate decide campionatul este duminica, cand Napoli calatoreste la Torino pentru a se infrunta cu Juventus. Iesirea din Champions League se pare ca le-a afectat moralul jucatorilor lui Juve, iar fotbalistii lui Maurizio Sarri vor sa profite.

Saptamana viitoare, Juve mai are un meci de foc, cu Inter, pentru ca peste doua saptamani sa dea si peste cosmarul Barcelonei, Roma lui Dzeko si De Rossi.

Napoli pe de alta parte, are un parcurs mai usor pana la finalul campionatului, cele mai grele adversare fiind Fiorentina si Torino.

Astfel, o victorie a napoletanilor ii poate pune in alerta pe Juve.