Olimpiu Morutan Pisa pisa - como Italia Olimpiu Moruțan
Data publicarii: Luni 22 August 2022, 10:18
Data actualizarii: Luni 22 August 2022, 10:18

Olimpiu Moruțan (23 de ani) a marcat primul său gol, din penalty, pentru cei de la Pisa, în egalul cu Como, scor 2-2.

Mijlocașul român a fost integralist pentru cei de la Pisa. Marius Marin, în schimb, a fost înlocuit pe parcursul reprizei secunde.

Italienii de la Tuttomercatoweb l-au notat cu 6,5 pe Moruțan pentru prestația sa din meciul cu Como, în timp ce Marius Marin a primit nota 5.

• Olimpiu Moruțan

”Uneori a fost cam posomorât, dar s-a văzut clasa. A obținut penalty-ul, l-a bătut foarte bine și a pus mai multe probleme în zona adversă”, a scris sursa citată despre Moruțan.

Pentru Pisa urmează meciul cu Genoa, echipa la care evoluează Radu Drăgușin.

Olimpiu Moruțan, transferat în această vară de Pisa

Pisa a plătit 150.000 de euro pentru împrumutul lui Moruțan, iar clauza de transfer definitiv va putea fi activată până la data de 31 mai 2023, în schimbul sumei de 5,5 milioane de euro, a anunțat Galatasaray, pe site-ul oficial al clubului.

Clauza de transfer definitiv în valoare de 5,5 milioane de euro se va activa automt în cazul în care Olimpiu Moruțan va juca cel puțin câte 45 de minute în 25 de meciuri la formația italiană, iar Pisa va promova în Serie A.